2017. november 25, szombat - Katalin

2017. Szeptember 13. 16:38, szerda | Helyi
Forrás: hazipatika.com

Nem adhat vért, aki Bécsben járt

Bizonyos vírusok fokozott kockázata miatt átmenetileg nem adhatnak vért, akik akár csak egy napot is eltöltöttek bizonyos francia, osztrák vagy román városokban.

A Magyar Idők véradóktól úgy értesült, hogy átmeneti időre, 30 napra kiszűrik a véradásból azokat, akik - akár csak egy napig - a franciaországi Toulonban jártak. A városban ugyanis fokozott kockázatot jelent a chikungunya-vírusfertőzés, amelyet ugyan alapvetően szúnyogok terjesztenek, de vérrel továbbadható.

Egy másik, ugyancsak szúnyogok által közvetített fertőzés, a nyugat-nílusilázkockázata miatt ugyanez a korlátozás érvényes azokra a potenciális véradókra, akik szintén akár csak egy napot töltöttek Burgenlandban, Alsó-Ausztriában vagy az osztrák fővárosban, Bécsben, illetve a romániai Braliában, Vranceában vagy Vanatoriban jártak. A véradás előtt a kikérdezés része, hogy a jelentkező járt-e az említett települések bármelyikében.

A lap információit az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) is megerősítette. "A nevezett országok adott területén tartózkodott egyéneket átmenetileg kiszűrjük a véradásból. Miután a fent nevezett vírusok fokozott kockázatot csak a május-októberi időszakban jelenthetnek, a véradást megelőző kivizsgálás során a munkatársaink nyomatékkal rákérdeznek az esetleges tünetekre, illetve arra, hogy a nevesített területeket látogatták-e a véradók" - írták, majd hozzátették, hogy a kockázatelemzés folyamatos, emiatt azonban még ebben az évben nem maradt el véradás.

Mire kell figyelni, ha vért adunk?

Van pár dolog, amelyet véradás előtt át kell gondolni, amelyre előtte és utána figyelni kell. A donáció sikere múlhat ezen: hogy biztosan menjen a véradás, összeszedtük, amit tudni kell.

• Fontos, hogy véradás előtt és után a donor elegendő folyadékot igyon.
  • Tudni kell, hogy a jelentkező milyen gyógyszereket szed és szedett, mert vannak, amelyek eleve kizárják a véradást, míg mások csak arra vannak hatással, hogy szedésüket követően mennyi idővel lehet vért adni.
  • Számolni kell azzal, hogy a véradás napján nem tanácsos sportolni, így jó úgy időzíteni, hogy aznap ne legyen edzés.
  • Menstruáció alatt nem szabad vért adni, illetve előtte és utána is érdemes várni 1-2 napot.
Címkék: véradás

2017. November 24. 21:38, péntek | Helyi

Rockenbauer Pál emléke örök a félegyháziak szívében is

Példaképükre – a nagy természetjáróra emlékeztek a Kiskun Természetbarát SE tagjai és a túrázás, hegymászás, erdőjárás szerelmesei november 24-én 17 órakor a Platán utcai pihenőparkban felállított emlékműnél.

2017. November 24. 16:13, péntek | Helyi

Adventi jótékonysági gitárkoncert

Soós Brigitta gitárművész előadásában a barokk gitárirodalom remekei hallhatók 2017. december 2-án, szombaton 18 órától a Polgármesteri Hivatal Dísztermében az első adventi gyertya meggyújtása után.

2017. November 24. 14:39, péntek | Helyi

Országos Fekvenyomó Bajnokságot rendeznek Kiskunfélegyházán

A Center Gym Kiskunfélegyháza versenyét a Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakképző Iskola és Kollégium Sportcsarnokában rendezik meg november 25-én 10 órakor.

2017. November 24. 12:59, péntek | Helyi

Konferenciát tartottak a sportkedvelők

Sportos Élet Konferencia… - e címet viselte az az összejövetel, melyet a Jogging Plus Szuperinfó Futóklub szervezett és az Ipartestület Székházában november 23-án tartottak meg.