Városlista
2024. szeptember 21, szombat - Máté

Hírek

2015. Április 02. 12:10, csütörtök | Életmód
Forrás: Szabad Föld

Egészség kortyokban

Egészség kortyokban

Fokozott a kockázat a magasabb életkorúaknál.

Egy felnőtt férfi testsúlyának 60, míg a nőkének 50-55%-a víz. Ha nem fogyasztunk eleget az éltető nedűből, jelentősen megnő a kiszáradás (dehidratáció) veszélye.

Különösen igaz ez az idős emberek esetében, akik 85–99 éves kor között hatszor nagyobb valószínűséggel kerülnek kórházba súlyos, esetenként életveszélyes kiszáradás miatt, mint a 65–69 év közöttiek – hívja fel a figyelmet az Európai Hidratációs Intézet. Szakértők szerint napi 2-2,5 liter folyadékra van szükségünk. Ennek 20-30%-át fedezhetjük a táplálékból, a többit azonban poharazva kell magunkhoz vennünk.

A képlet egyszerű: ha kevesebbet iszunk, mint amennyit kiürítünk, a szervezetben előbb-utóbb folyadékhiányos állapot lép fel, amire először a szomjúságérzet hívja fel a figyelmet. Később olyan kellemetlen tünetek léphetnek föl, mint a szédülés, fejfájás, fáradékonyság, figyelemzavar, komolyabb esetekben izomgörcs. A tartósan dehidratált állapot súlyosabb egészségügyi problémákhoz – húgyúti fertőzéshez, szájüregi betegséghez, légzési nehézséghez, vesekőképződéshez, állandó székrekedéshez – is vezethet.

Egy kis odafigyeléssel segíthetjük a környezetünkben élő idős embereket abban, hogy elegendő folyadékot fogyasszanak:

  • Kínáljunk nekik egy-két pohár folyadékot étkezések közben és két étkezés között is.
  • Legyen számukra éjjel-nappal elérhető közelségben egy pohár víz. Így nagyobb az esély arra is, hogy nem felejtkeznek el az ivásról.
  • Figyeljünk rá, hogy a szobában mindig megfelelő hőmérséklet legyen. Melegben a folyadékigény megnő, ilyenkor még inkább oda kell figyelni a kiszáradás jeleire.
  • Az alkohol dehidratáltságot okoz, ezért rendszeres fogyasztása időskorban még kevésbé javasolt.
  • Próbáljuk meg változatos étrenddel elérni a folyadékpótlást: kínáljunk több levest, főzeléket, tejterméket, zöldséget, gyümölcsöt, különösen olyat, amelynek magas a víztartalma. Rágási, nyelési nehézségek esetén készítsük el ezeket párolva, rakott vagy töltött formában, pürésítve mártásnak, levesnek vagy turmixnak.
  • Számos betegség – például diabétesz, emésztési probléma, nyelési nehézség – speciális étrendet igényel, ilyenkor az időseknél különösen fontos, hogy mennyit és mit isznak.

A szomjúság mellett a vizelet is jelez: minél sötétebb sárga, esetleg barnás a színe, annál nagyobb a szükség a folyadékpótlásra.

A szomjúság azonban a kor előrehaladtával egyre kevésbé megbízható jelzőrendszer: minél idősebb valaki, annál ritkábban szomjas. Sokan egyszerűen megfeledkeznek az ivásról, mások meg azért nem ügyelnek rá, mert már nehezen mozognak, kétszer is meggondolják, hogy felálljanak-e.

Kellő mennyiségű folyadékbevitel után pedig a mellékhelyiségbe is sűrűbben kell járni. Bizonyos gyógyszerek ugyancsak gátolhatják a szomjúságérzet kialakulását.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Szeptember 20. 07:47, péntek | Életmód

Kiállítás nyílt a Városligetben a Magyarország 365 fotópályázat képeiből

Ingyenes fotókiállítás nyílt csütörtökön a Magyarország 365 fotópályázat tavalyi kiírásának díjazott, illetve legjobb képeiből a Városligetben.

2024. Szeptember 20. 07:46, péntek | Életmód

Jelentősen nőtt hazánkban az új elektromos autók forgalomba helyezéseinek száma

Az újonnan forgalomba helyezett tisztán elektromos személygépkocsik száma több mint másfélszeresére nőtt Magyarországon idén január-augusztusban a megelőző év azonos időszakához képest

2024. Szeptember 20. 07:43, péntek | Életmód

Nyugodt, őszies idő várható a hétvégén, sok napsütéssel

Nyugodt, őszies idő várható a hétvégén, sok napsütéssel, 21-26 Celsius-fok körüli csúcshőmérséklettel és olykor megélénkülő széllel - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből.

2024. Szeptember 19. 15:29, csütörtök | Életmód

Nagy Márton: tervben van a fogyasztóvédelmi intézményrendszer megerősítése

Jelenleg vizsgálat zajlik a Microsoft és a Temu ellen.