2024. április 28, vasárnap - Valéria

2017. Január 14. 11:00, szombat | Helyi
Forrás: hirado.hu

Jöhet még ennél nagyobb hideg is

Melegszik az időjárás a napokban, meg általában már vagy száz éve, de mint a januári tapasztalatok mutatják, ez nem azt jelenti, hogy vége a nagy zimankóknak.

A klímaváltozás ellenére, még könnyen előfordulhatnak az ideinél hidegebb telek, akár a -35 fokos rekord is megdőlhet a jövőben.

Vargabetű a hazai klímatörténetben az újév utáni héten érkezett extrém hideg. Attól ugyanis, hogy most kemény mínuszok vannak, az éghajlatváltozás még zajlik, a melegedés egyértelmű – Magyarországon is.

Mínusz 35 sem cáfolná a melegedést

Az elmúlt több mint száz év adatai alapján kirajzolódó trend azt mutatja, hogy a nyolcvanas évektől gyorsuló ütemben melegszik az éghajlat. Igaz, ez nem azt jelenti, hogy a jövőben nem lehetnek kilengések, egy-egy a mostaninál is keményebb hideg periódus Magyarországon – mondta Lakatos Mónika, az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) munkatársa.

Nem zárhatjuk ki tehát, hogy a következő években, évtizedekben akár hidegrekordok is dőlhetnek, és akár a -35 Celsius-fokos eddigi abszolút hőmérsékleti mélypontnál is lesz lejjebb – utóbbit 1940. február 16-án detektáltak Miskolc-Görömbölytapolcán. Fontos azonban, hogy a globális felmelegedés miatt az extrém hideg telek valószínűsége egyre kisebb – hangsúlyozta a szakember.

Rövidül a tél

A melegedés a leghidegebb évszak hosszú megfigyelési idősorából is látszik. A telek átlaghőmérséklete a legutóbbi intenzív melegedés időszakában 1981-től 1,3 fokos emelkedést mutat. A melegedő tendenciával együtt kevesebb hideggel kapcsolatos szélsőség fordul elő.

1901-2015 között a fagyos napok évi száma 14 nappal csökkent az országban, kevesebb a zord nap is, közel egy héttel, a téli napok száma pedig mintegy 6 napos csökkenést mutat a múlt század elejétől.

Trenddel szemben

Az OMSZ kimutatásai szerint a 2016/2017-os tél első hónapja, a december, országos átlagban 1,2 fokkal hidegebb volt az 1981-2010 közötti három évtized átlagánál. Majd január 5-től kezdődően, jött a még nagyobb hideg, az egész ország területén. A legalacsonyabb hőmérsékletek országos átlagban közel 10 fokkal elmaradtak a sokéves átlagtól a január 5-ével kezdődő leghidegebb néhány napban. A 2016/17-es tél eddigi legzordabb éjszakája január 8-án volt, Tésán, ahol -28,1 fokig süllyedt a levegő hőmérséklete.

Jó volt az ötödik helyre

Az átlagos napi minimum-hőmérséklet 2017. január 5-9. között az ötödik leghidegebb volt az elmúlt 117 év azonos időszakát tekintve a Budapest belterületén mért adatok alapján. Idén ebben a néhány napban -10,14 fok volt az országos átlagos minimum-hőmérséklet. A január 5-9. közötti napokat tekintve a rekordév 1947, amikor -14.1 fokos átlagot mértek. A vizsgált periódusban ugyancsak nagyon hideg volt 1901-ben, 1938-ban és 1985-ben – ezek az esztendők előzték még meg a listán 2017-et.

2024. Április 28. 12:06, vasárnap | Helyi

Hírek az Ótemplomból