Hírek
2015. Február 22. 19:00, vasárnap |
Helyi
Forrás: nlcafe.hu
10+1 érdekes tény a csecsemőkről

Minden újszülött baba egy kis csoda, amely naponta szolgáltat újabb és újabb meglepetéseket a fejlődése során. Íme most néhány olyan meglepő tény, amiről valószínűleg sejtelme sincs a legtöbb kismamának.
Minden újszülött baba egy kis csoda, amely naponta szolgáltat újabb és újabb meglepetéseket a fejlődése során. Íme most néhány olyan meglepő tény, amiről valószínűleg sejtelme sincs a legtöbb kismamának.
- Az újszülötteknek nincs térdkalácsuk. Ez az „alkatrész” csak 6 hónapos koruk után fejlődik ki.
- Az újszülötteknek körülbelül 10.000 ízlelőbimbójuk van, nagyságrendekkel több, mint a felnőtteknek. Ezek ráadásul nem csak a nyelven, hanem a szájüreg oldalán, a szájpadláson és a nyelv hátsó részén is megtalálhatók. A babák már az anyaméhben is érzékelik az ízeket már 12-13 hetes korukban, és a magzati korban megismert és megkedvelt ízeket születésük után is felismerik.
- Az agy az újszülött csecsemők leggyorsabban fejlődő szerve. Egyéves korukra a babák agya már eléri a felnőttkori méret 60 százalékát!
- A születés után elképesztő tempóban fejlődnek a csecsemők: ha ebben az ütemben nőnének végig, felnőtt korukra egy méterrel nagyobbak lennének, mint a párizsi diadalív, ami 51 méter magas.
- A csecsemők hét hónapos korukig egyszerre tudnak nyelni és levegőt venni.
- A belső fül az egyetlen szerv, amelynek a mérete már az újszülöttnél és megegyezik egy felnőttével. Valójában már a terhesség közepén eléri ezt a méretet.
- A babáknak több csontjuk van, mint egy felnőttnek. Míg egy egészséges felnőttnek 206, addig egy csecsemőnek 300 különálló csontja van, amik közül több (például a koponyacsontok) a fejlődés során összenő.
- Az embercsecsemő az egyetlen újszülött a főemlősök között, amely mosolyog a szüleire.
- Valójában minden csecsemő koraszülött. Ha tehetnék, tovább maradnának az anyaméhben, hogy minden szervük megfelelően kifejlődjön, de akkor olyan méretűek lennének, hogy természetes úton már nem tudnának megszületni.
- Egy koraszülött baba nem feltétlenül marad egész életében hátrányban a többiekkel szemben. Számos olyan nevezetes és jelentős személyiséget ismer a történelem, aki „pontatlan gyerekként” hamarabb jött világra a szokásosnál. Ilyen például Einstein, Darwin, Newton, Rousseau, Napoleon, Mark Twain, Picasso, Renoir, Stevie Wonder, Goethe, sőt még Churchill is.
- A csecsemők fogása olya erős, hogy probléma nélkül megtartják a teljes testsúlyukat. Az egyik kezével az ujjadba kapaszkodott csecsemőt nyugodtan felemelhetsz a levegőbe anélkül, hogy félni kellene tőle, hogy az lepottyan.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 16. 12:15, kedd | Helyi
Sokba kerül a reggeli száguldozás
Vármegyénkben egy hét alatt 64 rendőri intézkedést igénylő baleset történt, amelyekben tizenkilencen sérültek meg.
2025. Szeptember 16. 11:48, kedd | Helyi
Október 1-től már benyújtható a háromgyerekes anyák kedvezményéről szóló adóelőleg-nyilatkozat
A három gyermeket nevelő anyáknak október 1-től nem kell személyi jövedelemadót fizetniük a törvényben meghatározott, munkával megszerzett jövedelmeik – így például a munkabér – után.
2025. Szeptember 15. 12:14, hétfő | Helyi
Abonyi Imre tiszteletére versenyeznek a hajtók Bugacon
Idén ismét Bugac ad otthont a fogathajtás egyik legjelentősebb hazai eseményének, az Abonyi Imre Emlékversenynek, amelyet szeptember 18-21. között rendeznek meg.
2025. Szeptember 14. 14:33, vasárnap | Helyi
Kreatív ízek és hagyományos receptek találkoztak a Libafesztivál főzőversenyén
A XXVI. Kiskunfélegyházi Libafesztivál egyik legnépszerűbb programpontja idén is a hagyományos főzőverseny volt, amely ismét nagy érdeklődés mellett zajlott.