Városlista
2025. augusztus 3, vasárnap - Hermina

Hírek

2016. Június 03. 16:47, péntek | Helyi
Forrás: Adrienn

A Batthyány Iskolában ezentúl emlékfa mutatja az utat az egykori Magyarország városaiba

A Batthyány Iskolában ezentúl emlékfa mutatja az utat az egykori Magyarország városaiba

Emlékfa avatással egybekötött Trianoni megemlékezést tartottak ma (június 3-án) a Batthyány Lajos Általános Iskolában.

Makányné Óvári Éva igazgató asszony ünnepi megemlékezését követően az iskola udvarán emlékfát avattak, amelyen a táblácskák jelzik az egykori Nagy Magyarország városaiba, falvaiba vezető út irányát és azt, hogy hány kilométerre vannak városunktól madártávlatban.

A határon túli területek, amelyeket 1920-ban Trinanonban levágtak országunkból, mint egy kenyérszelet, hozzánk tartoznak. Mi vagyunk a közepe és sokszor a világ közepe is ez az ország. De azok, akik a határon túli részeken élnek, körbeveszik a mi kis országunkat, azok is hozzánk tartoznak – mondta Makányné Óvári Éva a Batthyány Iskola igazgatója az intézmény aulájában tartott megemlékezésen.

A nemzeti összetartozás napját 2010-ben az Országgyűlés egy törvényi határozattal hozta létre a Trianoni békeszerződés felváltásaként. Ugyanekkor indult el a „Határtalanul Program” is. Ez ugyancsak a nemzeti összetartozás érzését erősíti minden hazánk fia szívében. A program keretében magyarországi iskolák tanulói az állam támogatásával osztálykiránduláson vehetnek részt a szomszédos országok magyar lakta területein. Így személyes tapasztalatokat is szerezhetnek a külhoni magyarságról. A Határtalanul Programban már közel százezer gyermek vett részt. 2016-ban erre 1,9 milliárd forintot fordítanak.
A Battyhány Iskola 7. M és Z osztályosai az elmúlt héten indultak Erdélybe. A legtöbb gyermek először járt itt és meghatódtak a kedves fogadtatástól és csodálkozással tapasztalták, hogy mindenütt beszélnek magyarul. Voltak Nagyszalontán, megnézték a Királyhágót, Bánfihunyadon megtekintették a Kalotaszegi Templomot, megcsodálták messziről a Tordai hasadékot, közelről a Sóbányát, látták a Gyergyói havasokat és Gyergyóújfalun szálltak meg. Jártak a Gyilkos-tónál, a Békás szorosnál, a Békás patak medrében felkapaszkodtak elég veszélyes terepen, zuhatagok és vízesések látványától kísérve.

Voltak Szejkefürdőn, a székely kapuk között átmentek Orbán Balázs és Tamási Áron sírjához és a Trianoni emlékműre is rávetették tekintetüket. Korondon megismerkedtek a fazekasság hagyományaival, megcsodálták Argonit múzeum kiállítását, Gyermekújfaluban megmászták a Csicsaj-követ és megismerkedtek az ott is nagy népszerűségnek örvendő Natura Programmal. Székelyudvarhelyen és Fehéregyházán is megfordult a csapat és Segesváron, Déván, Aradon keresztül jöttek haza. Megrendítő pillanat volt a kirándulásban, amikor Gyergyószentmiklóson rátaláltak Erős Zsolt emlékművére, aki épp az utolsó utazása és hegymászása előtt járt a Batthyány Iskolában 2013. februárjában. Sok energiát fektetnek bele az ottani emberek abba, hogy őrizzék a hegymászó emlékét. A csapattal tartott Bense Zoltán, az iskola földrajztanára, aki hegymászóként személyesen is ismerte Erős Zsoltot és rengeteget tudott mesélni az érdeklődő ifjúságnak a táj különlegességeiről is.

Makányné Óvári Éva igazgató asszonytól azt is megtudhattuk, hogy az iskola, jövőre is élni fog a pályázat adta lehetőséggel és jövőre is megszervezi az erdélyi körutat.

Kapcsolódó galéria

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 01. 07:04, péntek | Helyi

Fedezze fel a magyar népzene és jazz különleges találkozását

A Béke-Tér Zene következő előadója Tóth Ákos tárogatóművész lesz augusztus 1-jén.

2025. Július 31. 21:33, csütörtök | Helyi

Színes nyári fesztivál Csongrádon: Körös-Toroki Napok 2025

Augusztus 1-3. között ismét megrendezik a hagyományos, családokat és fiatalokat egyaránt megmozgató fesztivált a csongrádi Körös-torok területén.

2025. Július 30. 07:08, szerda | Helyi

Emléknap Petőfi Sándor halálának évfordulóján

Kiskunfélegyházán július 31-én, csütörtökön 18 órakor lánglelkű költőnkre Petőfi Sándorra emlékezünk a Petőfi téren.

2025. Július 29. 11:54, kedd | Helyi

Rendőri segítséggel kerültek biztonságba a bajba jutott tappancsok

Bejelentés érkezett hozzánk, hogy Kecskemét egyik erdős részén – egy nem körbekerített területen – rövid pórázon tartanak kutyusokat, rossz körülmények között.