2021. január 16, szombat - Gusztáv

2021. Január 12. 15:25, kedd | Helyi
Forrás: F. Adrienn

A doni tragédiára emlékeztünk

Ma (január 12-én) a doni tragédia 78. évfordulója alkalmából megemlékezést tartottak városunkban az Öreglaktanya mögött felállított kopjafánál.

A jelenleg is fennálló járványhelyzet miatt csak ezen az egy helyszínen gyűltek össze a megemlékezők.

A rendhagyó megemlékezésen a Petőfi Sándor Bajtársi Egyesület elnöke Hideg István ny. őrnagy köszöntötte a megjelenteket, akik a rövid ünnepi köszöntőt követően elhelyezték tiszteletük koszorúit és mécseseit a kopjafánál. Az eseményt a Balázs Árpád Alapfokú Művészeti Iskola tanulója és tanárai színesítették előadásukkal.

A második világháború alatt, 1943 januárjában a Don mellett elszenvedett katonai vereség egyike a magyar történelem legnagyobb katasztrófáinak. A németek oldalán a Szovjetunió ellen indított támadásban a 2. magyar hadsereg összesen 207 500 katonája vett részt, ám a frontról történő kivonást követően Magyarországra ennek a létszámnak csak alig negyven százaléka tért vissza. A sokszoros túlerővel szemben hiányos felszereléssel harcoló magyar sereg az összecsapásokban, az iszonyatosan hideg orosz télben, illetve a vereséget követő hadifogságban összesen körülbelül 120 ezer magyar katonáját vesztette el.

Címkék: doni katasztrófa