Hírek
2015. Március 08. 09:00, vasárnap |
Életmód
Forrás: webbeteg.hu
Az évszakok befolyásolják a vérnyomást
Egy amerikai tanulmány szerint, melyet 443 632 magas vérnyomással kezelt veterán adatai alapján végeztek, a magas vérnyomást sokkal nehezebb télen kezelni.
Egy amerikai tanulmány szerint, melyet 443 632 magas vérnyomással kezelt veterán adatai alapján végeztek, a magas vérnyomást sokkal nehezebb télen kezelni. A szakértők szerint ennek hátterében a sokkal aktívabb nyári életforma állhat.
Az öt éves kutatás eredményei azt mutatják, hogy azoknál, akiket nyáron kezdenek el kezelni magas vérnyomással, 8 százalékkal nagyobb az esély arra, hogy a vérnyomásuk egészséges értékre áll vissza.
Amint azt a kutatást vezető Dr. Ross Fletcher elmondta, a jelenség mögött az áll, hogy a téli időszakban hajlamosabbak vagyunk többet hízni és egészségtelenebbül étkezni (a sós ételek is növelik a vérnyomást), míg a nyár inkább a mozgás, az aktív életmód és a fogyás időszaka.
Dr. Fletcher arra is figyelmeztet, hogy a téli hónapokban nehezebb a vérnyomás szabályozása, így jobban kell mindenkinek vigyáznia. Nem csak a vérnyomás kezelése nehezebb télen, de a stroke és szívinfarktus előfordulási gyakorisága is nagyobb ebben az időszakban. Mindez azzal is magyarázható, hogy a hideg időben a vérerek jobban összehúzódnak,ám a legnagyobb kockázatot a téli életmód jelenti. A kevesebb testmozgás, a nehéz, fűszeres ételek fogyasztása és az ezzel járó testsúlygyarapodás, mind magas vérnyomáshoz vezetnek, illetve nehezítik annak kezelését. A magas vérnyomásnak általában nincsenek tünetei, ám olyan komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, mint a stroke, szívinfarktus, szív- és veseelégtelenség. Mindemellett világszerte a korai elhalálozás vezető oka, ám radikális életmódváltással és megfelelő gyógyszerezéssel kezelhető probléma.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 14. 15:00, kedd | Életmód
Véget vetnek a kockázatos és elavult kémiai szúnyoggyérítésnek
A biológiai szúnyoggyérítés országos bevezetésének előkészítését jelentette be Gajdos László, a Tisza-kormány élő környezetért felelős minisztere.
2026. Július 14. 15:00, kedd | Életmód
Ursula von der Leyen: életkori korlátozásokra van szükség az internetes platformokon
2026. Július 13. 15:00, hétfő | Életmód
Magyar koprodukció kapta a filmkritikusok díját Karlovy Varyban
2026. Július 13. 14:00, hétfő | Életmód
Meghatározták az ajánlott építőipari rezsióradíj mértékét
Az építőipari rezsióradíj általános forgalmi adó (áfa) nélküli legkisebb mértéke 7830 forint óránként - a közlekedési és beruházási miniszter erről szóló rendelete pénteken jelent meg a Magyar Közlönyben.
