Városlista
2025. szeptember 17, szerda - Zsófia

Hírek

2017. Április 26. 10:43, szerda | Helyi
Forrás: Adrienn

Bárkiből lehet életmentő

Bárkiből lehet életmentő

Az életmentés elsajátítása mellett sokat tanultak a bűnmegelőzésről is a félegyházi középiskolások a jászszentlászlói Kézműves Tanyán.

A Szalamandra Kétéltű Kutató-Mentő Alapítvány, valamint a Kiskunfélegyházi Rendőrkapitányság bűnmegelőzési tábort szervezett a napokban, amelyen Kiskunfélegyháza minden középiskolája két-két diákkal vett részt.

A táborral legfőbb célja az volt a szervezőknek, hogy felelős magatartás alakuljon ki a gyerekekben kortársaikkal és az idősebb korosztállyal szemben egyaránt. A programokat is aszerint választották meg, hogy a fiatalok mindennapjaiban milyen szituációkkal találkozhatnak. Például mit tegyenek ha észreveszik, hogy valakinek drogot tettek az italába, vagy látnak ittasan beülni valakit a volán mögé, de merjenek akkor is szólni, figyelmeztetni, ha valaki értéket hagy az autójában jól látható helyen. Az egyes tréningeken azt is elsajátíthatják a fiatalok, hogy fogyatékkal élő embertársukon hogyan tudnak segíteni bizonyos élethelyzetekben – tudtuk meg Kárpáti Ritától, a tábor egyik főszervezőjétől.

A bűnmegelőzés mellett az életmentés elsajátítására is lehetőséget nyújtott a tábor. Csizmadia Anita a Kiskunfélegyházi Mentő Alapítvány munkatársa bemutatóval egybekötött előadást tartott az életmentésről. A fiatalok megtanulták az újraélesztés mellett azt is, hogy rosszullét esetén meg tudják különböztetni az egyes betegségekből eredő ájulást, a tünetek alapján tudjanak különbséget tenni az epilepsziás roham, az agyvérzés illetve a szívinfarktus között. Elsajátíthatták azokat a mozdulatokat, melyekkel a leghatékonyabb módon tudnak segíteni a fentieken túl akár egy cukorbeteg rosszulléte esetén is. A gyors és hatékony segítségnyújtás mellett a segítség kéréséről is beszéltek az egyes előadásokon, a diákok megtudhatták, hogy mikor érdemes hívni a 112-es vagy közvetlenül a 104-es segélyhívó számot.

A tábor nemcsak felelősségtudatosságra próbálta nevelni a fiatalokat, hanem az önkéntességre is ösztönözte őket. A táborban részt vevő tanulók részére lehetőséget biztosítanak arra, hogy a szerzett tudást továbbadhassák kortársaiknak. A közeljövőben hat alkalommal lesz erre lehetőségük. Ezek közül a három legközelebbi a Rocktárban lesz két koncerten, ezt követően az Európai Kőfaragó Fesztiválon, majd a kunszállási Military Fesztiválon, ahol önkénteskednek majd a fiatalok.

A projekt a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatásával valósult meg.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 16. 12:15, kedd | Helyi

Sokba kerül a reggeli száguldozás

Vármegyénkben egy hét alatt 64 rendőri intézkedést igénylő baleset történt, amelyekben tizenkilencen sérültek meg.

2025. Szeptember 16. 11:48, kedd | Helyi

Október 1-től már benyújtható a háromgyerekes anyák kedvezményéről szóló adóelőleg-nyilatkozat

A három gyermeket nevelő anyáknak október 1-től nem kell személyi jövedelemadót fizetniük a törvényben meghatározott, munkával megszerzett jövedelmeik – így például a munkabér – után.

2025. Szeptember 15. 12:14, hétfő | Helyi

Abonyi Imre tiszteletére versenyeznek a hajtók Bugacon

Idén ismét Bugac ad otthont a fogathajtás egyik legjelentősebb hazai eseményének, az Abonyi Imre Emlékversenynek, amelyet szeptember 18-21. között rendeznek meg.

2025. Szeptember 14. 14:33, vasárnap | Helyi

Kreatív ízek és hagyományos receptek találkoztak a Libafesztivál főzőversenyén

A XXVI. Kiskunfélegyházi Libafesztivál egyik legnépszerűbb programpontja idén is a hagyományos főzőverseny volt, amely ismét nagy érdeklődés mellett zajlott.