Hírek
2017. Június 18. 16:00, vasárnap |
Helyi
Forrás: hirado.hu
Egy mosoly néha az orvossággal egyenlő

12 képzett bohócdoktor van már a szegedi kórházakban, klinikákon.
A Szegedi Karitász alapítvány munkatársai úgy gondolták, hogy szakszerűen képzett emberekkel érdemes ezt az önkéntes munkát folytatni. Mit is csinálnak valójában a bohócdoktorok?
Pedagógiai és pszichológiai oktatások, lufihajtogatás, bábozás és a megfelelő higiéniai ismeretetek is hozzátartoznak a bohócdoktor-képzéshez. “A saját gyermekemen láttam, ahogy eltűnt az arcáról a betegségtudat, amikor meglátta a bohócdoktorokat a kórházban” – mesélte saját tapasztalataival kapcsolatban Gere Anikó Mónika.
“Meglátják a piros orrot, a fehér köpenyt, amire rá van írva, hogy bohócdoktor, már ettől mosolygósabbá válnak.” – hangzott el a Kossuth Rádió műsorában.
A mosoly gyógyít
A szegedi gyermekklinika onkológiai osztályán Dr. Bartyik Katalin docens az egyik kedvenc doktornéni, aki mindig szívesen fogadja a bohócdoktorokat.
“Nagyon vidám az egész programjuk, felteszik a piros orrot, esetleg egy sapkát, és a gyerekeknek már ez is örömet okoz, még a szülőket is meg szokták nevettetni.” – nyilatkozta Bartyik Katalin. A szegedi klinika docense hozzátette: a mosoly gyógyít, hiszen nem egy depresszió állapotában vannak, ha csak órákig is. Ez az úgymond feldobottság segít abban, hogy bármilyen beavatkozást könnyebben viseljenek.
A vérnyomás mérés is lehet bohókás
Kovács Dénes, a szegedi gyermekklinika onkológiai osztályának pszichológusa szerint a bohóc-műsorok az életnek a szeretetét erősítik a gyerekekben.
“Szoktak jönni kendővel, csipogó játékkal bohóckodnak, sokszor még én is elmosolyodok rajta” – nyilatkozta egy szülő.
Nemcsak onkológiai osztályokra hoznak vidámságot a bohócdokik, hanem ott vannak a sebészeteken és belgyógyászatokon is. Akár még egy vérnyomás-mérés is lehet bohókás, ha jelen van a bohócdoktor: “100 lett, maradhat?” – hangzott el a műsorban.
A lelket gyógyítjuk
Az orvosok szerint több bohócdoktorra van szükség, ezért a Szegedi Karitász alapítvány az országban elsőként képzést indított, erről az alapítvány elnöke mesélt: ”2008 óta végzi a karitáció ezt a tevékenységet, a már meglévő bohócdoktorok adták át a tudást. Tavaly volt az első alkalom, hogy az egészségügyi intézményektől érkezett egy nagyobb kérés és nem volt elegendő számú bohócdoktor.”
Az alapítvány elnöke elmondta, ez a helyzet szülte meg, hogy szervezett keretek között, képzett oktatókkal adják át a tudást, lehetőleg minél gyorsabban.
“A lelket gyógyítjuk, nem vagyunk ugyan orvosok, de ha vissza tudjuk adni a csillogást a gyermekek szemébe, már megérte” – nyilatkozta a műsorban megszólaló bohócdoktor.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 03. 07:13, szombat | Helyi
A magyar nyelv és irodalom írásbeli vizsgáival kezdődik hétfőn az érettségi
A magyar nyelv és irodalom, valamint a magyar mint idegen nyelv tárgyak írásbeli vizsgáival kezdődik a 2024/2025-ös tanév május-júniusi érettségi vizsgaidőszaka május 5-én - közölte az Oktatási Hivatal.
2025. Május 01. 19:34, csütörtök | Helyi
Elkészültek a Duna-Tisza közi térség turisztikai fejlesztésének tervei
2020 őszén Lezsák Sándor országgyűlési képviselő kezdeményezésére Bács-Kiskun vármegye 4. választókerületének településvezetői összehangolt turizmusfejlesztési terveket dolgoztak ki a Duna–Tisza köze térségére.
2025. Április 30. 14:11, szerda | Helyi
Koppányok Versenyben
Vannak íjászok, akiknek az íjászat a hagyományőrzés egyik formája. Vannak íjászok, akiket az íjászat, mint sport ragadott magával, és szeretik az íjászat adta kihívásokat.
2025. Április 30. 14:08, szerda | Helyi
Anyakönyvi hírek
Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.