Hírek
2016. Október 22. 11:00, szombat |
Helyi
Forrás: Szabad Föld
Elkerülhetetlenül drágul a tej és a sajt

A nyerstej országos termelői átlagára 72,28 forint/kilogramm volt 2016 szeptemberében.
Ez ugyan jócskán elmarad az egy évvel korábbitól, de legalább emelkedett a nyári árakhoz képest. De még így is literenként 20-30 veszteséget okoz.
A zsírtartalom 0,06 százalékpontos, a fehérjetartalom 0,05 százalékpontos javulása és az alapár 4 százalékos növekedése miatt a nyerstej átlagára 6 százalékkal emelkedett szeptemberben az augusztusihoz képest, ugyanakkor 5 százalékkal volt alacsonyabb az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
A nyerstej felvásárlása 1 százalékkal volt magasabb a 2015. szeptemberinél, egy hónap alatt viszont 6 százalékkal csökkent. Magyarországon a nyerstej kiviteli ára a belpiaci árnál 26 százalékkal magasabb, 91,11 forint/kilogramm volt 2016 szeptemberében, egy hónap alatt 8 százalékkal emelkedett, az előző év azonos hónapját pedig 9 százalékkal haladta meg.
Az AKI PÁIR adatai szerint a nyerstej kiszállítása 37 százalékkal csökkent szeptemberben az előző év azonos hónapjához viszonyítva, ezen belül a termelők és a kereskedők 28 százalékkal, a feldolgozók pedig 50 százalékkal kevesebb nyerstejet exportáltak. A termelők és a kereskedők nyerstejkivitele 122 százalékkal haladta meg a feldolgozókét a vizsgált hónapban. Az AKI PÁIR adatai szerint a hazai előállítású trappistasajt és a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos tartóstej feldolgozói értékesítési ára egyaránt 2 százalékkal nőtt, míg a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos friss tejé 1 százalékkal, a tejfölé 3 százalékkal, az adagolt vajé 6 százalékkal, a tehéntúróé 7 százalékkal csökkent 2016 szeptemberében az előző év azonos hónapjához képest.
A KSH adatai szerint a trappista sajt fogyasztói ára 1 százalékkal magasabb, míg a 2,8 százalék zsírtartalmú friss tejé 1 százalékkal alacsonyabb volt ugyanebben az összehasonlításban. A KSH adatai szerint Magyarország szarvasmarha-állománya 2 százalékkal, 832 ezer egyedre, a tehenek száma 3 százalékkal, 377 ezer egyedre nőtt, míg az elő-hasi üszőké 38 ezer egyeden stagnált 2016. június 1-jén az egy évvel korábbihoz viszonyítva – olvasható az Agrárpiaci Jelentések Tej és Tejipar című kiadványában.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 16. 12:15, kedd | Helyi
Sokba kerül a reggeli száguldozás
Vármegyénkben egy hét alatt 64 rendőri intézkedést igénylő baleset történt, amelyekben tizenkilencen sérültek meg.
2025. Szeptember 16. 11:48, kedd | Helyi
Október 1-től már benyújtható a háromgyerekes anyák kedvezményéről szóló adóelőleg-nyilatkozat
A három gyermeket nevelő anyáknak október 1-től nem kell személyi jövedelemadót fizetniük a törvényben meghatározott, munkával megszerzett jövedelmeik – így például a munkabér – után.
2025. Szeptember 15. 12:14, hétfő | Helyi
Abonyi Imre tiszteletére versenyeznek a hajtók Bugacon
Idén ismét Bugac ad otthont a fogathajtás egyik legjelentősebb hazai eseményének, az Abonyi Imre Emlékversenynek, amelyet szeptember 18-21. között rendeznek meg.
2025. Szeptember 14. 14:33, vasárnap | Helyi
Kreatív ízek és hagyományos receptek találkoztak a Libafesztivál főzőversenyén
A XXVI. Kiskunfélegyházi Libafesztivál egyik legnépszerűbb programpontja idén is a hagyományos főzőverseny volt, amely ismét nagy érdeklődés mellett zajlott.