Városlista
2026. március 1, vasárnap - Albin

Hírek

2011. Július 15. 14:41, péntek | Belföld
Forrás: OrientPress

Elkerülhető a gipsz

Elkerülhető a gipsz

Egy skót sebész mutatta be azt az új műtéti technikát, amelynek köszönhetően bizonyos sérülések esetén nem lesz többé szükség arra, hogy a páciens végtagjait begipszeljék.

A beavatkozás lényege, hogy laparoszkópos eljárás (vagy más néven kulcslyuk-sebészeti eljárás) során belülről hozzák helyre a sérült ínszalagot.

A gipsz lényege, hogy amennyiben szalagsérülés következik be valamelyik végtagban, úgy a merev kötés mozdulatlanul tartja a szalagot a gyógyulásig, így az nem szakad el. A gipsz azonban kényelmetlen, az alatta lévő bőr kisebesedik és lehámlik, ráadásul a mozdulatlanság miatt az izmok is megmerevednek, ami miatt a pácienseknek a kötés levétele után sokszor terápiára kell járniuk.

Egy skót sebész, Gordon Mackay professzor azonban egy olyan eljárást dolgozott ki, amely fölöslegessé teheti a gipsz használatát, ráadásul csupán minimálisan invazív. A lényege, hogy egy apró vágáson keresztül egy tartó szalagot rögzítenek a sérült szalagokhoz, amely nem engedi nyúlni a sérült szalagot, ugyanakkor nem akadályozza a mozgást.

A beavatkozást eddig már 20 embernél végezték el, elsősorban élsportolóknál, hiszen számukra kifejezetten fontos, hogy a felépülés minél rövidebb időt vegyen igénybe. Mivel a technikára eddig nem volt panasz, így Mackay professzor megpróbálja szélesebb körben is bevezetni az eljárást.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: sebész

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 01. 13:00, vasárnap | Belföld

Orbán Viktor: egy fokozattal megemeltük a terrorfenyegetettség készültségi szintjét

Összeült a Védelmi Tanács, megemeltük a terrorfenyegetettség szintjét egy fokozattal - mondta Orbán Viktor miniszterelnök szombat este közzétett Facebook-videójában.

2026. Március 01. 12:00, vasárnap | Belföld

Az ötös lottó nyerőszámai

A televízióban közvetített számsorsoláson az alábbi nyerőszámokat húzták ki szombaton az ötös lottón:

2026. Március 01. 10:00, vasárnap | Belföld

Magyar Péter Orbánnal együtt nézné meg személyesen, mi a helyzet a Barátság kőolajvezetékkel

Szombaton, az országjárás sárbogárdi állomásán Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke reagált Lázár János korábbi üzeneteire.

2026. Február 28. 12:00, szombat | Belföld

MÁV-vezérigazgató: elindult a rendszeres teherforgalom a Budapest-Belgrád vasútvonalon

Ma hajnalban elindult a rendszeres teherforgalom a Budapest-Belgrád vasútvonalon - olvasható a MÁV Csoport vezérigazgatójának pénteken a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében.