Hírek
2016. Június 03. 16:00, péntek |
Helyi
Forrás: hazipatika.com
Ettől repülünk a futás után

Az aktívan sportolók többsége már biztosan átélte azt a hihetetlenül boldog, nyugodt érzést, ami egy kemény futás végén várt rá.
Az úgynevezett futóeufória eleddig nem volt nagyobb kutatások fókusztémája, a szakértők és a laikusok is letudták a jelenséget azzal, hogy valószínűleg jelentős mennyiségű endorfin szabadul fel az ember szervezetében a megerőltető testedzés után.
Csakhogy egy friss tanulmány szerint a dolog sokkal bonyolultabb ennél, és egyáltalán nem biztos, hogy az endorfin áll mögötte.
Az, hogy a futás után az endorfin repíti magasba a sportolókat, az 1980-as években merült fel először az atléták vérvizsgálata során. A Heidelbergi Egyetem mentális egészséggel foglalkozó részlege, a mannheimi Zentralinstitut für Seelische Gesundheit kutatói azonban egereken végzett kísérletek alapján arra a megállapításra jutottak, hogy nem a boldogsághormon az egyetlen lehetséges magyarázat a futóeufóriára.
A laboratóriumi rágcsálókban ugyanis a futókeréken történt szaladgálás után nem csak endorfin, de például endokannabionidok - egészen pontosan az anandamid - is felszabadultak, amelyek szintén fájdalomcsökkentő és nyugtató hatásúak, ezek felelnek például a marihuánafogyasztáskor fellépő kellemes érzésért is.
A kísérletek során az egerek sokkal nyugodtabbak voltak, és több időt töltöttek a ketrecük világosabb, nyíltabb részén a futás után, ami különben nem volt szokásuk. Ezek után a tudósok azt tesztelték, hogyan viselkednek a rágcsálók, ha az endorfin, illetve ha az endokannabinoidok termelését blokkolják bennük a testedzés során.
Az eredmények szerint, ha az egerek testében nem termelődött endorfin a futás után, akkor is nyugodtabbak voltak és a fájdalomtűrésük is magasabb volt. Viszont ha az endokannabionidok hiányoztak, akkor a futóeufória nem jelentkezett.
A kutatók gyorsan megjegyezték, hogy mivel az egér nem ember, ezért természetesen előfordulhat, hogy másképp reagál a testük a különböző hormonok termelődésére, de a felfedezés mindenesetre további kutatások alapjául szolgálhat.
Az sem elképzelhetetlen, hogy sem az endorfin, sem az endokannabionidok nem felelnek az edzés utáni érzésekért. Felvetődött már az is, hogy az egyébként az éhségérzetért felelős hormon, a leptin is közrejátszhat a futóeufóriában, a megnövelt motivációs hatás miatt.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 01. 19:34, csütörtök | Helyi
Elkészültek a Duna-Tisza közi térség turisztikai fejlesztésének tervei
2020 őszén Lezsák Sándor országgyűlési képviselő kezdeményezésére Bács-Kiskun vármegye 4. választókerületének településvezetői összehangolt turizmusfejlesztési terveket dolgoztak ki a Duna–Tisza köze térségére.
2025. Április 30. 14:11, szerda | Helyi
Koppányok Versenyben
Vannak íjászok, akiknek az íjászat a hagyományőrzés egyik formája. Vannak íjászok, akiket az íjászat, mint sport ragadott magával, és szeretik az íjászat adta kihívásokat.
2025. Április 30. 14:08, szerda | Helyi
Anyakönyvi hírek
Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.