Hírek
2016. Április 09. 08:00, szombat |
Helyi
Forrás: - szerk. -
Jogi kisokos
Mostantól 5 évünk van arra, hogy a vásárolt ingatlanunk rejtett hibáira rábukkanjunk.
Az polgári törvénykönyv nem vár el tőlünk mást, mint hogy egy ilyen nagy döntés esetén jól megfontolva vállaljuk a feltételeket. Sajnos a szavatosság fogalma sokak számára nem tiszta, pedig ismernünk kell a jogainkat és a kötelességeinket is, még akkor is, ha a megváltozott jogszabályok egyébként a vevőnek kedveznek.
1. Műszaki szakember nélkül ne vegyünk lakást, akár újról, akár használtról van szó, hiszen ő megfelelő szakértelemmel fogja azt ellenőrizni. A bejárás során talált hibákról készüljön mindenképpen jegyzőkönyv is, hiszen ez lehet az alapja az esetleges szerződésmódosításnak.
2. Az ügyvédi költségre mindenképpen muszáj áldoznunk, hiszen érvényesíteni kell a földhivatali bejegyzést, vagyis a tulajdonosváltást. Ha mi nem bízunk meg saját képviselőt, tanácsért mindenképpen menjünk szakemberhez, aki majd átnézi a szerződés tervezetet és a mi érdekeinket helyezi előtérbe. Az eladónak is el kell fogadnia, hogy gondolkodási időt kérünk.
3. Ha egy feltétel nekünk fontos, azt mindenképpen írjuk bele a szerződésbe. A leggyakoribb, hogy a lakásunkkal együtt egyéb tulajdonjogot is vásárolunk: ilyen például a garázson kívül a wellness-részleg, a babakocsi-tároló, de a játszótér használati joga is – ahogyan a beígért, a vételárat befolyásoló tényező, a panoráma is. A szerződésben ezeket fel kell tüntetni, ahogyan azt is, milyen szankcióval jár, ha mindez nem teljesül. Az ügyvéd segíteni fog abban, hogy az egyes hibák milyen reális következményekkel járhatnak.
4. A feltételek megszabásánál jó tudni: az új Ptk. látszatkifogásokat nem fogad el. Ám az is igaz, hogy a jogvesztő határidőket megszüntette, és hosszabb elévülési időket szabott meg. A korábbi 3 helyett most 5 évig érvényesíthetjük hiba esetén az igényeinket, vagyis eddig igényelhetünk javítást, kicserélést, árleszállítást vagy elállást. Ez az időtartam még hosszabbodhat azzal az idővel, amikor már jeleztük a hibát az eladó felé, de az még nem oldódott meg, és emiatt nem tudjuk rendeltetésszerűen használni az ingatlanunkat.
5. Sohase vegyünk úgy ingatlant, hogy nem érdeklődünk utána. Ha a környék boltosa meséli, hogy gyakran járnak errefelé a „vizesek”, sejthető, hogy a csövekkel van probléma. De pont ilyen sokat jelent, ha a leendő szomszédokkal barátkozunk – együtt hatékonyabban célt érünk az építtetőnél.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 29. 17:36, csütörtök | Helyi
Anyakönyvi hírek
Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.
2026. Január 29. 15:13, csütörtök | Helyi
Forgalmi rend változás a Mónus Illés utcában
Kiskunfélegyháza Város Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a Mónus Illés utcában a mai naptól egyirányúsítás lép életbe.
2026. Január 26. 13:59, hétfő | Helyi
Visszatekintés a Koppány Íjászok 2025-ös esztendejére
A Kiskunfélegyházi Turul Koppány Íjászai Hagyományőrző és Sportegyesület 2009 óta működik. Rendezvényszervező, közösségépítő, hagyományőrző és íjász sporttevékenységet folytat.
2026. Január 23. 11:20, péntek | Helyi
Közös imádság városunkért az Ótemplomban
Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepéhez közeledve 2026. február 1-jén, vasárnap reggel 9 órakor szentmisét mutatnak be Kiskunfélegyháza városáért az Ótemplomban.
