Hírek
2021. Február 26. 16:12, péntek |
Helyi
Forrás: MTI
Jövő év végén megkezdődik a hazai koronavírus-elleni vakcina gyártása Debrecenben

A Debreceni Egyetem és a Nemzeti Népegészségügyi Központ együttműködésében fejlesztés alatt álló oltóanyag a mutációkhoz is gyorsan tud majd alkalmazkodni.
A jövő év végén megkezdődik a hazai koronavírus-elleni vakcina gyártása Debrecenben - jelentette be az innovációs és technológiai miniszter csütörtökön.
Palkovics László azt mondta, a kormány döntése értelmében Nemzeti Oltóanyaggyárat, és kifejezetten a Covid elleni oltóanyag gyártására Nemzeti Koronavírus-Oltóanyaggyárat hoznak létre, utóbbiban a Debreceni Egyetem (DE) és a Nemzeti Népegészségügyi Központ együttműködésében fejlesztés alatt álló oltóanyagot gyártják majd.
A beruházások teljes költsége várhatóan 55 milliárd forint lesz, ebből a koronavírus oltóanyaggyár mintegy 6,7-7 milliárdba kerül. A kormány a gyorsabb építkezés és a gyártás mielőbbi megkezdése érdekében nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé nyilvánította a beruházás megvalósulásával összefüggő közigazgatási hatósági ügyeket - tette hozzá a miniszter.
A kormány a koronavírus-járvány tanulságai alapján Magyarország önellátási képességének erősítésére, külföldi kitettségének mérséklésére törekszik - mondta a tárcavezető utalva arra, hogy a magyar fejlesztői tudásra és az ipari kapacitásokra építve beindított maszkok, fertőtlenítőszerek, lélegeztetőgépek gyártása után "újra kell teremtenünk a vakcina-önellátáshoz szükséges feltételeket".
Fontos elvárás, hogy az oltóanyag a nemzetközi piacon is versenyképes legyen
A miniszter hozzátette: az új gyártási és fejlesztési bázis, kutatási és termelési potenciál Debrecenben, az egyetem tudományos, kutatói tapasztalataira, szakembereire épülve valósulhat meg, és fontos elvárás, hogy a termékek a nemzetközi piacon is versenyképesek legyenek.
Palkovics László közölte: az oltóanyaggyárat a Debreceni Egyetem által e célra alapított gazdasági társasága fejleszti, a gyár egyetemi tulajdonban marad. Az idei feladatokra mintegy 17 milliárd forint költségvetési forrást biztosítanak.
A DE a saját oltóanyag előállítása mellett további vakcinák know-how-jának beszerzésére, fejlesztésére és forgalmazására is készül - jelezte.
A magyar gyártású vakcina a mutációkhoz is gyorsan tud majd alkalmazkodni
2022 végére lesz koronavírus elleni magyar vakcina- erősítette meg a sajtótájékoztatón Szilvássy Zoltán, a DE rektora.
Jelezte: konzervatív technológiával inaktiválják a vírust, ebből már négy liter áll rendelkezésükre, és túl vannak az állatkísérleteken.
A professzor hozzátette: a változékony kórokozókhoz is gyorsan tudnak majd alkalmazkodni, a leendő gyártással egy hónap alatt tudják majd követni az új mutációkat.
Különlegességként említette a rektor, hogy nemcsak antivirális, hanem antibakteriális vakcinákat is gyártanak majd Debrecenben. Szavai szerint a "magyar covid-gyár" nemcsak az országot, de Kelet-Közép-Európa lakosságát is képes lesz ellátni vakcinákkal.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 05. 11:20, hétfő | Helyi
Jótékonysági sütivásár
A 6 gyermeket nevelő Kulcsár-Horváth család mindennapjait kívánja segíteni az a sütivásár, amely a Tourinform és az Ifjúsági Iroda szervezésében valósul meg május 9-én, pénteken.
2025. Május 05. 08:35, hétfő | Helyi
Archív fotókiállítással vette kezdetét a Tiszaalpár 950 programsorozat
Tiszaalpár múltja képekben címet viselő kiállítás nyílt szombaton a település művelődési házában.
2025. Május 04. 09:30, vasárnap | Helyi
Isten éltessen minden Édesanyát és Nagymamát!
Május első vasárnapja Anyák napja. Az édesanyákat, nagymamákat köszöntjük ezen a napon, melyen az anyaságról emlékezünk meg.