Hírek
2016. December 17. 09:00, szombat |
Helyi
Forrás: hirado.hu
Kezdődik a mecseki barlangok környezetbarát átalakítása
Az előkészítést követően megkezdik az Abaligeti-barlang, valamint Tettyei-mésztufabarlang látogatható szakaszainak felújítását.
A projekt (a KEHOP-4.1.0 – Élőhelyek és fajok természetvédelmi helyzetének javítása, a természetvédelmi kezelés és bemutatás infrastruktúrájának fejlesztése című konstrukció keretein belül) keretében korszerűsítik az Abaligeti-barlang, valamint a Tettyei-mésztufabarlang világításrendszerét, a szükséges helyeken kőzetállékonysági vizsgálatokat és kőzet-megerősítési munkákat fognak elvégezni.
Az Abaligeti-barlangban a barlangi patakot, a barlang levegőjét, élővilágát valamint a kőzetek mozgását figyelő monitoring rendszer épül ki – írja közleményében a Duna-Dráva Nemzetipark-igazgatóság.
A világításkorszerűsítés keretében a jelenlegi eszközöket LED-es világítótestek váltják fel, amelyek azon kívül, hogy energiatakarékosabbá teszik a rendszert, a kisebb hőkibocsátás és a fényszennyezés mérséklésével hozzájárulnak a barlangok élővilágának megőrzéséhez is. A közlemény szerint a monitoring rendszer kiépítése után sokkal több információ fog rendelkezésre állni az Abaligeti-barlang és környezetének fizikai tulajdonságairól, élővilágáról.
A kivitelezési munkák zavartalan elvégzéséhez az Abaligeti-barlang december 22-étől, a Tettyei-mésztufabarlang pedig 2017. február 1-jétől várhatóan május 11-ig zárva tart. Ha a munkavégzés a tervezettnél hamarabb megvalósul, a barlangokat korábban is megnyithatják.
A Tettyei-mésztufabarlangban a későbbiekben természetvédelmi tárgyú kiállítást is nyitnak, terveinek elkészítése folyamatban van.
Később a Mecsek és a Villányi-hegység területén található további, kisebb barlangokat , valamint a Szársomlyón az egykori bauxitbányászatból megmaradt tárókat, járatokat is lezárják.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg, 169,20 millió forint támogatással.
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 16. 11:50, kedd | Helyi
Élő Betlehem a Kálvária-kápolnánál
Ünnepi hangulatú, hagyományőrző eseményre várják az érdeklődőket 2025. december 17-én, szerdán 10.30 órától a Kálvária-kápolna területén, ahol Élő Betlehem előadás kerül megrendezésre.
2025. December 15. 12:45, hétfő | Helyi
Interaktív nyílt nap a Rocktárban
Folytatódik „A ZENE MINDENKIÉ” című interaktív, élőzenei gyermekprojekt a Sorsocskák Alapítvány szervezésében.
2025. December 12. 15:34, péntek | Helyi
Vasárnap tartják az idei év utolsó állat- és kirakodóvásárát Félegyházán
Félegyházi Városfenntartó Nonprofit Kft. Piac- és Vásárüzemeltetési részlege tájékoztatja a vásárlókat és az árusokat, hogy a Kiskunfélegyházi Országos Állat és Kirakodó vásár időpontja: 2025. december 14. (vasárnap).
2025. December 12. 10:38, péntek | Helyi
Két generáció, egy szenvedély: A Mihalik-bajnokcsalád
Ismerjük meg Mihalik Mirát, a még csak tizenhét éves autóversenyzőt.
