Hírek
2016. Szeptember 29. 08:21, csütörtök |
Helyi
Forrás: hirado.hu
Kik élik túl a következő éveket?
Kész stratégiára, évtizedes felkészülésre van szükség ahhoz, hogy egy jól működő családi vállalkozást átadjunk a leendő utódjának, legtöbb esetben az apa a fiúnak.
A cégek többsége a rendszerváltás után öltött jogi formát, így a generációváltás, a staféta átadása itt áll a küszöbön. Hazánkban a családi vállalkozások, hasonlóan az európai átlaghoz, 30- 50 százalékát teszik ki a gazdaságnak.
– Európa szerte számos különböző módon definiálják, hogy mi is egy családi vállalkozás. A szabályaink szerint olyan cég, amelyben a családtagok tulajdonrésze meghaladja az 50 százalékot, és legalább ketten, ha lehet, két különböző generációból részt vesznek a vállalkozás vezetésében. Magyarországon, egész Európához hasonlóan a családi vállalkozások a gazdaság 30-50 százalékát teszik ki, és a foglalkoztatottságban is hasonló arányban vesznek részt – mondta Boross Dávid, a Felelős Családi Vállalatokért Magyarországon Egyesület társelnöke a Profit7 című műsorban.
Jön a következő generáció
Kezdetben egy kis üzlettel indult, de mára már Magyarország meghatározó gazdasági szereplőjévé nőtte ki magát az Oázis Kertészet Kft. A szülők a három gyermekükre bízták a céget, és a családtagok folyamatosan csatlakoztak a vállalkozáshoz.
– Korábban az online kommunikációra nem fordított figyelmet a cég, hisz a 2000-es évek elején még nem volt akkor szükség rá, mint manapság. Amikor csatlakoztam, ez már fontos szempont volt, így igyekeztem saját magamnak kialakítani a feladatokat és az elvárásokat – magyarázta Boross Gábor, a vállalkozás marketingmenedzsere.
A ’90-es évek elején sok kisvállalkozás indult útnak hazánkban, az akkori cégalapítók, életkoruknál fogva lassan át kell adják a vezetést a következő generációnak.
– A rendszerváltás után az alapítóatyák, az első vállalkozások létrehozói 30-40 évesek voltak. Azóta eltelt 20-25 év, manapság pedig 50-60 évesek, így eljött az ideje annak, hogy átadják a stafétabotot – vélte Boross Dávid.
A kertészet is fokozatosan készült arra, hogy a gyermekek átvegyék a cég irányítását.
– A generációváltásra körülbelül öt éve tudatosan készülünk. Kezdetben a szüleim vezették a vállalkozást, manapság a két bátyám, illetve én is a cégben dolgozunk, és egyre több feladatot veszünk át tőlük – mondta Boross Gábor.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 12. 11:49, péntek | Helyi
Augusztusban érvényüket vesztik a régi, könyv formátumú személyazonosító igazolványok
2026. Június 12. 11:42, péntek | Helyi
Vasárnap országos vásár Kiskunfélegyházán
Félegyházi Városfenntartó Nonprofit Kft. Piac- és Vásárüzemeltetési részlege tájékoztatja a vásárlókat és az árusokat, hogy a Kiskunfélegyházi Országos Állat és Kirakodó vásár időpontja: 2026. június 14. (vasárnap).
2026. Június 11. 14:12, csütörtök | Helyi
Elektromos rollerek használatának korlátozását kezdeményezi a városvezetés
A tegnapi napon súlyos elektromos rolleres baleset történt a Kossuth Lajos utcán. A sérültnek ezúton is mielőbbi és teljes felépülést kívánok.
2026. Június 11. 14:05, csütörtök | Helyi
Anyakönvi hírek
Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják
