2024. február 27, kedd - Ákos, Bátor

2023. December 09. 19:08, szombat | Helyi
Forrás: F. Adrienn

Luca-napi családi napot rendeztek Félegyházán

A Móra Ferenc Művelődési Központ minden évben megrendezi Luca-napi mulatságát, melyre mindig nagyon sok érdeklődő ellátogat.

Idén december 8-án várták a családokat a Luca-napi hagyományokhoz kapcsolódó kellemes időtöltésre.

Luca napjához több népszokás – jövő évi terméshez, egészséghez, házasságkötéshez - is kapcsolódik. Luca-napon régen tilos volt fonni, sütni, mosni. Nem volt ajánlatos kölcsönadni sem, mert az elkért dolgok boszorkányok kezére kerülhettek. De több boszorkányokhoz kapcsolódó hiedelemnek is táptalaja volt a Gergely-naptár bevezetése az év legrövidebb napja.

Például a Luca-székét is ekkor kezdték el faragni, melyet karácsonyig kellett befejezni és addig minden nap szorgoskodni kellett rajta. A hiedelem szerint amikor elkészült, az éjféli misén ráállva könnyedén meg lehetett látni, hogy ki a boszorkány a faluban. Luca-napján ültetik cserépben a Luca-búzát is, mely karácsonyra kihajt és a fiatal, zsenge hajtványoktól egészségesek lesznek az állatok.

A hagyományok jegyében zajlott rendezvényen a résztvevők Luca-napi búzát vetettek, mézeskalács és boszorkányos ajtódíszeket és papír boszorka bábokat készítettek, kifestőkkel, színezőkkel próbálták ki kézügyességüket. Voltak akik boszorkány-süveget is öltöttek, úgy szorgoskodtak az asztaloknál, mindez pedig csak emelete a kellemes délutáni foglalkozás hangulatát.