Hírek
2016. Augusztus 02. 14:44, kedd |
Helyi
Forrás: hirado.hu
Már minden második kullancs fertőzött

Itthon tetőzik a kullancsszezon. Érdemes erre figyelni, ha szabadtéri programot tervez valaki a következő hetekben.
Legalább tízféle betegséget terjesztenek a kullancsok, és már régen vége van annak az időnek, hogy az erdőben kellett erre figyelni: a városi parkokban vagy akár a strandon, játszótéren is lehet belőlük.
Magyarország közepesen fertőzött kullancstól, a nyugati megyék és Nógrád a leginkább érintett. A nyaralni indulóknak érdemes megnézniük, hogy úticéljuk mennyire minősül kullancsveszélyes helynek. A környező országok közül Szlovénia, Ausztria, Szlovákia, Csehország és Lengyelország is fertőzött.
Az elmúlt évek enyhe telei miatt megnőtt az élősködők száma, és a kullancsszezon most tetőzik, figyelmeztetnek a szakértők.
Már minden második vérszívó fertőzött. Kurucz Kornélia, a Szentágothai János Kutatóközpont kutatója azt javasolja, amint kullancsot észlelünk, azt minél hamarabb el kell távolítani A lyme-kór ellen egyelőre nincs megelőzési mód, a kullancs-encephalitis elleni azonban van védőoltás.
Az alapvédettséghez egy év alatt háromszor kell oltatni, ez oltóanyagtól függően átlagosan 18 ezer forintba kerül. Fontos, hogy ezt követően a háromévenkénti, emlékeztető oltással hosszú távú védettség szerezhető.
A kullancscsípés megelőzésére többféle módszer létezik: krémek, spray-k, tabletták, a hosszú, betűrt ruházat, illetve a bőr rendszeres ellenőrzése.
A kullancseltávolító kanállal szakszerűen és fertőzésveszély-mentesen szedhető ki a vérszívó emberből és állatból is.
Kapiller Zoltán állatorvos az M1 aktuális csatorna Híradójában azt javasolta, a kutyáknál minél többféle megelőző technikát alkalmazzunk, legyen rajta kullancsriasztó nyakörv és cseppentsünk rá valamilyen kullancsriasztó készítményt is.
Kullancscsípés esetén az állatok tünetei hasonlók az emberéhez: láz, levertség, rossz közérzet, ezért a házikedvenceket is ajánlott rendszeresen átvizsgálni.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Augusztus 01. 07:04, péntek | Helyi
Fedezze fel a magyar népzene és jazz különleges találkozását
A Béke-Tér Zene következő előadója Tóth Ákos tárogatóművész lesz augusztus 1-jén.
2025. Július 31. 21:33, csütörtök | Helyi
Színes nyári fesztivál Csongrádon: Körös-Toroki Napok 2025
Augusztus 1-3. között ismét megrendezik a hagyományos, családokat és fiatalokat egyaránt megmozgató fesztivált a csongrádi Körös-torok területén.
2025. Július 30. 07:08, szerda | Helyi
Emléknap Petőfi Sándor halálának évfordulóján
Kiskunfélegyházán július 31-én, csütörtökön 18 órakor lánglelkű költőnkre Petőfi Sándorra emlékezünk a Petőfi téren.
2025. Július 29. 11:54, kedd | Helyi
Rendőri segítséggel kerültek biztonságba a bajba jutott tappancsok
Bejelentés érkezett hozzánk, hogy Kecskemét egyik erdős részén – egy nem körbekerített területen – rövid pórázon tartanak kutyusokat, rossz körülmények között.