Városlista
2025. november 2, vasárnap - Achilles

Hírek

2016. Május 11. 11:19, szerda | Helyi
Forrás: hazipatika.com

Még városban is egészséges a biciklizés

Még városban is egészséges a biciklizés

Egy új tanulmány eredményei megerősítik azt az elképzelést, hogy szennyezettebb városokban is érdemes autó helyett a sétát vagy a kerékpárt választani.

Az napi ajánlott testmozgás elérésének egyik módja, az aktív utazás, azaz, hogy például gyalog vagy kerékpárral megyünk a munkahelyünkre. Ezzel kapcsolatban azonban sokszor felmerül a kinti mozgás során belélegzett káros anyagok egészségre ártalmas kérdése. Valóban megéri biciklire pattanni még akkor is, ha magas a légszennyezettség?

Erre igen a válasz a Cambridge Egyetem járványtani egysége és egy táplálkozási illetve aktivitást vizsgáló központ legfrissebb kutatása alapján. "A londoni aktív utazás egészségügyi előnyei felülmúlják a légszennyezettség egészségkárosító hátrányait. Még az olyan magas légszennyezettségű városok, mint Delhi - melynek tízszer magasabb értékei vannak, mint Londonnak - az embereknek heti 5 órát kell biciklizniük ahhoz, hogy a szennyezettségi rizikó felülkerekedjen az aktív testmozgás egészségügyi előnyein." - állítja a kutatás vezetője, Dr Marko Tainio.

London légszennyezettsége mérsékelt (58.55) és jelenleg egy leheletnyivel magasabb értéket mutat, mint Budapesté (55.95). Tehát ahogy Londonban is, fővárosunkban szintén ajánlott a kerekezés, azokon a napokon, amikor nem kritikusan magas a légszennyezettség.

Környezetszennyezésben élen járunk
A légszennyezettség által okozott halálos megbetegedések számában hazánk világszinten dobogós helyen áll, ha a lakossághoz viszonyított arányt vesszük alapul. Az OECD nemzetközi gazdasági szervezet elemzése kitért a környezetszennyezés egészségügyi vetületeire is. Eszerint Kína után Magyarország a 937,6 fős eredményével a második helyet szerezte meg az egymillió főre jutó halálos megbetegedések terén.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 31. 10:54, péntek | Helyi

Emléktábla a Dr. Táby-féle iskola egykori tanítói és diákjai tiszteletére

2025. november 12-én, szerdán 13 órakor ünnepélyes keretek között avatják fel a Dr. Táby-féle iskola tanítói és diákjai emlékére készült emléktáblát.

2025. Október 30. 15:23, csütörtök | Helyi

Anyakönyvi hírek

Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.

2025. Október 30. 09:59, csütörtök | Helyi

A kiskunfélegyházi rendőrök elektromos roller tolvajt keresnek

A Kiskunfélegyházi Rendőrkapitányság nyomozói az állampolgárok segítségét kérik egy lopás ügyében.

2025. Október 30. 08:27, csütörtök | Helyi

Igazoltatásból dílerfogás Kiskunfélegyházán

Fiatalok utaztak abban az autóban, amelyet a rendőrök megállítottak – az egyik utasnál jelentős mennyiségű kábítószert találtak.