Városlista
2024. május 21, kedd - Konstantin

Hírek

2018. Február 04. 13:00, vasárnap | Helyi
Forrás: Szabad Föld

Mielőtt alágyújtanánk

Mielőtt alágyújtanánk

Továbbra is kötelező bejelenteni az otthoni lepárlóberendezést, mert csakis ekkor használható, illetve főzhető otthon párlat.

Ezt a lakóhely szerinti önkormányzat adóhatóságánál lehet megtenni, amely erről értesíti a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt (NAV) is. Pálinkát otthon az főzhet, aki betöltötte a 18. életévét, van hozzá gyümölcse és lepárlóberendezése. Az utóbbi legfeljebb 100 literes és elismerten párlat- előállításra alkalmas lehet. Amikor a tulajdonunkba került – vásárlás, ajándékozás stb. során –, erről 15 napon belül értesíteni kell az önkormányzatot. (Az önkormányzati adóhatóság végzi a magánfőzéssel kapcsolatos ellenőrzéseket is.)

Nos, pálinkát még nem főzhetünk, előbb párlatjegyet kell vennünk hozzá. Szükséges megbecsülnünk, mennyi pálinkánk/párlatunk lesz, s ehhez képest fizetjük meg a literenként 700 forintba kerülő párlatjegyet. Alapból azonban legalább 5 literre valót kell vásárolni, mert ez a minimum, s legfeljebb 86 liternyihez válthatunk, ami az egy családra maximum megengedett éves adag. (Figyelem, ez a 42%-os alkoholtartalmú italra vonatkozó mennyiség, tehát nem a kifőzött, általában ennél erősebb párlaté!) Azaz csakis a regisztráció és a párlatjegy megvásárlása után gyújtsunk alá a desztillálóberendezésnek. Arra is ügyeljünk, hogy másvalaki cefréjét, gyümölcsét nem dolgozhatjuk fel, mint ahogyan a kifőtt italt sem adhatjuk, ajándékozhatjuk el, otthon csak saját fogyasztásra készülhet. Aki bérfőzdében készítteti el a saját fogyasztásra szánt párlatát, figyeljen rá, hogy ott literenként 835 forint adót kell leróni, ami már nem az előbb említett 42, hanem az 50%-os alkoholtartalmú párlatra vonatkozik. A két összeg és a két töménységi arány után fizetendő összeg alkoholra vonatkoztatva azonos adóztatási szintet jelent. A mennyiségi limit is 86 liter, afelett már nagyobb az adótétel.

KEVÉSNEK TŰNIK
A NAV hivatalos honlapjáról nyert információk szerint 2017-ben januártól október végéig például a Dél-budapesti Adó- és Vámigazgatóságnál 193 regisztrált magánfőzőből 77-en igényeltek párlatadójegyet, összesen 995 darabot. Aktívabbak voltak a Győr-Moson-Sopron megyeiek: a fenti határidőig a 900 regisztrált magánfőző harmada igényelt 4 ezer literhez párlatjegyet. Így vagy úgy, elég kicsinek tűnik e mennyiség, a megyében csak 300-an főznek otthon pálinkát, ők is átlagosan csupán bő 13 litert. Egyébként nagyjából ennyi mennyiség jött ki a dél-budapesti területre is.

SZANKCIÓK
A magánfőzőket az önkormányzat és a NAV is ellenőrizheti. Ha valaki a desztillálóberendezést nem jelenti be, vagy adójegy nélkül főz, először is az önkormányzat felszólítja, hogy 15 napon belül teljesítse a kötelezettségeit. Ha a magánfőző ezt nem teszi meg, az önkormányzat 200 ezer forintig terjedő bírsággal sújthatja.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 19. 10:58, vasárnap | Helyi

Hírek az Ótemplomból

Pünkösdvasárnap, a Szentlélek kiáradásának főünnepe – 2024. május 19.

2024. Május 17. 19:42, péntek | Helyi

A digitális dzsungelben is van létjogosultsága a grafikáknak

A Holló László Képzőművész Kör Grafikai Szakkörének kiállítása nyitotta meg a Városalapítók hete programsorozatát május 17-én (pénteken) az Ágyú Kézműves Sörgaléria és Gasztroműhelyben.

2024. Május 17. 10:17, péntek | Helyi

Erőszakkal akarta rávenni

Vádemelést javasolnak azzal az idős férfival szemben a kiskunfélegyházi rendőrök, aki az utcán kezdte ütlegelni korábbi élettársát azért, hogy rábírja a visszaköltözésre.

2024. Május 17. 09:48, péntek | Helyi

MME: nem kell félni az ártalmatlan tőrösdarazsaktól

Májustól lehet számítani a termetes tőrösdarazsak feltűnésére, de ezek a rovarok az emberekre, a háziállatokra nem veszélyesek - figyelmeztet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesült (MME)