Hírek
2015. Szeptember 14. 16:57, hétfő |
Helyi
Forrás: NAV Dél-alföldi Regionális Adó Főigazgatósága
Miért csak annyit utalt át a bank? Miért ennyit vont le a munkáltató?

Ezek gyakori kérdések a NAV végrehajtási eljárásai során. Sokan nem értik, hogy a bankszámlájukon van fedezet, mégsem teljesíti a pénzintézet a hatósági átutalási megbízást (ismertebb nevén inkasszót). De miért is?
Az irányadó jogszabályi rendelkezések alapján természetes személy esetében a pénzforgalmi szolgáltató az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegét (jelenleg 28 500 forint) nem utalhatja a végrehajtást kérőnek, azaz ezen összeg mentes a végrehajtás alól, azzal az adós szabadon rendelkezhet. Ugyanakkor a nyugdíjminimum és a négyszerese közötti összeg fele, illetve a négyszerese feletti összeg korlátlanul végrehajtás alá vonható. Amennyiben az adott számlán lévő összeg nem nyújt fedezetet a követelésre és a pénzintézet több számlán tartja nyílván az adóst megillető pénzösszegeket, a bank a teljesítést kiterjeszti az adós valamennyi számlájára. A mentességi szabályokat valamennyi számlán kezelt teljes összegre kell alkalmazni. Több számlatulajdonos esetén bármelyikkel szemben fennálló követelés fejében – a mentességi szabályokat figyelembe véve - indítható végrehajtás a számlán fennálló összegre.
A nettó munkabérből általában legfeljebb 33 százalékot, kivételesen legfeljebb 50 százalékot lehet levonni. NAV végrehajtás esetén mentes a levonás alól az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összege, a nyugdíjminimum ötszöröse feletti rész ugyanakkor korlátlanul végrehajtás alá vonható. Ha az adós több munkáltatótól kap munkabért, a mentesség abból a munkabérből illeti meg, amelyet elsőként tiltottak le. Több jogcímen indított letiltás a munkabér legfeljebb 50 százalékig terjedhet. A letiltás nem vagy nem szabályszerű visszaigazolása, tartozásigazolás kiállításának elmulasztása esetén a munkáltató mulasztási bírsággal sújtható.
Ha a munkáltató, kifizető, hitelintézet, valamint más személy a NAV felhívása ellenére a levonást, átutalást, megfizetést elmulasztja, vagy nem a jogszabályban előírtaknak megfelelően teljesíti, a NAV határozattal kötelezi a levonni, átutalni, megfizetni elmulasztott összeg, adótartozás megfizetésére.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Augusztus 01. 07:04, péntek | Helyi
Fedezze fel a magyar népzene és jazz különleges találkozását
A Béke-Tér Zene következő előadója Tóth Ákos tárogatóművész lesz augusztus 1-jén.
2025. Július 31. 21:33, csütörtök | Helyi
Színes nyári fesztivál Csongrádon: Körös-Toroki Napok 2025
Augusztus 1-3. között ismét megrendezik a hagyományos, családokat és fiatalokat egyaránt megmozgató fesztivált a csongrádi Körös-torok területén.
2025. Július 30. 07:08, szerda | Helyi
Emléknap Petőfi Sándor halálának évfordulóján
Kiskunfélegyházán július 31-én, csütörtökön 18 órakor lánglelkű költőnkre Petőfi Sándorra emlékezünk a Petőfi téren.
2025. Július 29. 11:54, kedd | Helyi
Rendőri segítséggel kerültek biztonságba a bajba jutott tappancsok
Bejelentés érkezett hozzánk, hogy Kecskemét egyik erdős részén – egy nem körbekerített területen – rövid pórázon tartanak kutyusokat, rossz körülmények között.