Hírek
2014. Június 06. 10:00, péntek |
Belföld
Forrás: - Adrienn -
Mitől pattog ki a kukorica

Nincs olyan ember, aki ne ismerné a pattogatott kukoricát, azt azonban már kevesen tudják, hogy milyen folyamatok játszódnak le a háttérben.
Először is a legfontosabb tisztázandó dolog, hogy nem mindenféle kukorica alkalmas a pattogatáshoz. Az ideális szemeknek keményebb a héja, mint a többinek és a szemek víztartalma magasabb, egészen pontosan 10 és 14% közötti. Pontosan ez a két dolog a kulcsfontosságú kukorica pattogatáskor. A melegítés sebessége mellett sem lehet szemet hunyni, hiszen a túl lassú melegítésnél nem, vagy csak részben pattognak ki a szemek, ugyanis a belül keletkező vízgőznek van ideje lassan elpárologni a szemeken kívülre. A gyors melegítés hatására azonban a fejlődő gőz egészen addig a szemeken belül marad, amíg a nyomás eléri a körülbelül 9 baros értéket, a hőmérséklet pedig 180-200 Celsius fokot. Ilyen körülmények között a gőz és a belül található keményítő, valamint a fehérje forró, zselés állagú anyagot hoz létre, amikor a héj nem tud tovább ellenállni a nyomásnak, szétpattan a szem. A hirtelen kitáguló vízgőz habbá fújja fel a zselés anyagot, de a gyors tágulás és lehűlés következtében a hab szinte azonnal megszilárdul, létrehozva a jól ismert, finom kipattogott szemeket.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 01. 08:41, csütörtök | Belföld
Összeomlott Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja Maroshévízen
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen - tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.
2025. Május 01. 08:35, csütörtök | Belföld
Meteorológia: nyáriasan meleg idő lesz május 1-jén
Napos, csapadékmentes idő várható a hosszú hétvége első felében, majd szombat délután az ország északi, északkeleti vármegyéiben záporokra, zivatarokra lehet számítani - derül ki a HungaroMet Zrt. szerdai videójából.
2025. Április 30. 07:52, szerda | Belföld
Zsigó Róbert: május második felében lesz döntés az árréscsökkentés fenntartásáról
Amikor a kormány bevezette az árréscsökkentést, úgy döntött, hogy május 31-ig tartja azt fenn, ezért május második felében értékeljük és döntünk arról, hogy folytatjuk-e az árréscsökkentést
2025. Április 29. 07:32, kedd | Belföld
Közösen népszerűsíti Magyarországot az Emirates és a Visit Hungary
Közösen népszerűsíti Magyarországot az Emirates és a Visit Hungary a beutazó turizmus fellendítése érdekében - közölték a felek az MTI-vel hétfőn.