Hírek
2019. Július 23. 10:46, kedd |
Helyi
Forrás: hazipatika.com
Nemcsak a gének felelősek az elhízásért
Sokan gondolják úgy, hogy a túlsúlyért elsősorban a genetikájukat kell hibáztatni.
Ez bizonyos esetekben még akár is igaz is lehet, de friss kutatási eredmények szerint ezen a téren sokkal többet számít az életmódunk.
Manapság nagyjából kétszer-háromszor annyi az elhízott ember, mint negyven évvel ezelőtt. A legfrissebb tudományos eredmények szerint pedig ezért a genetika felelős a legkevésbé: a legtöbb ember az egészségtelen, túl kalóriadús táplálkozás és a mozgásszegény életmód miatt hízik el.
Drámai növekedés
Norvég szakemberek egy korábban készült tanulmány eredményeit nézték át, amelyben mintegy 119 ezer felnőtt vett részt. Az alanyok testtömegindexét (BMI) rendszeresen mérték az 1963 és 2008 közötti időszakban. A résztvevőket öt csoportba osztották attól függően, hogy genetikailag mekkora volt esetükben az elhízás kockázata. Az eredmények azt mutatták, hogy a nyolcvanas és kilencvenes évek között drámaian megnőtt a vizsgált alanyok BMI-je. A legmagasabb testtömegindexe azoknak volt, akik a genetikailag legmagasabb kockázatú csoportba tartoztak. Ugyanakkor egyértelműen kiderült, hogy a vizsgálat kezdete óta az összes csoportba tartozó egyénnek megnőtt a BMI-je.
A gének számítanak a legkevésbé?
A genetikusan fogékony embereknél valóban magasabb azelhízáskockázata, ám ez a hajlam összeadódik a környezeti tényezőkkel. A megváltozott étkezési szokások az energiatöbblet felhalmozására leginkább ható környezeti tényezők, de a mozgásszegényebb életmód, illetve a biológiai környezet megváltozása (toxinok, mikróbák) is szerepet játszhatnak az elhízásban - magyarázta Maria Brandkvist, a tanulmány vezető szerzője.
Az egyik vizsgált alany egy 35 éves férfi volt, aki rendelkezett a "kövérséggénnel". Ő körülbelül 4 kilóval volt nehezebb, mint azok a hasonló korú férfiak, akiknek a szervezetében nem találták meg ezt a gént. Négy évtizeddel később a különbség nagyjából megduplázódott. Az eredmények szerint a férfi összesen csaknem 14 kilót hízott 40 év alatt, amelynek közel felét a génjeinek, a többit pedig az életmódjának köszönheti.
Egy másik szakértő szerint a gének kis mértékben ugyan befolyásolhatják, hogy az emberi test hogyan használja fel a bevitt táplálékot, de a testsúly leginkább az elfogyasztott étel mennyiségének függvényében alakul. A fogyás három alappillére azonban génektől függetlenül ugyanaz: kevesebb étel, egészségesebb étrend és több mozgás.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Augusztus 03. 10:08, hétfő | Helyi
Visszatér a mozdony a bugaci kisvasútra
Különleges eseményre készülnek a vasútbarátok és a családok augusztus 8-án Bugacon: megrendezik a Kisvasúti Napot, amely történelmi mérföldkőnek számít a Kecskeméti Kisvasút életében.
2026. Augusztus 02. 20:29, vasárnap | Helyi
Hétfőtől indul a Kiskunfélegyháza-Szentes vasútvonal 7,5 kilométeres szakaszának felújítása
Augusztus 3-tól kezdődően négy hónapon keresztül nagyszabású munkálatokat kezdünk a 147-es, Kiskunfélegyháza-Orosháza vasútvonal Kiskunfélegyháza és Gátér közötti szakaszán
2026. Augusztus 01. 15:21, szombat | Helyi
Tájékoztatás a közterületi öntözéssel kapcsolatban
Az elmúlt napokban a közösségi médiában több hozzászólás és kérdés is érkezett azzal kapcsolatban, hogy a jelenlegi vízkorlátozás idején miért működik egyes helyeken a közterületi öntözés, illetve a város szökőkútjai.
2026. Augusztus 01. 00:03, szombat | Helyi
Energiatakarékossági intézkedéseket vezetnek be Kiskunfélegyházán
A rendkívüli hőség és az országos villamosenergia-ellátási helyzet miatt energiatakarékossági intézkedéseket rendelt el Kiskunfélegyházán Csányi József polgármester.
