Hírek
2016. Március 15. 16:00, kedd |
Helyi
Forrás: Szabad Föld
Rizikó az apától

Évtizedekig is megmaradhatnak a meg nem született magzatokból származó sejtcsomók a női szervezetben – állítják amerikai kutatók.
Meglepő módon nőkben is találtak Y kromoszómát, miközben náluk csak XX nemi kromoszóma fordulhatna elő, míg a fiúké az XY. Magukat újratermelő, Y kromoszómás sejtekre bukkantak számos nő szervezetében, olyanoknál is, akik nem szültek fiút. A kutatók szerint a meg nem született magzatok – esetleg ikerpárok – nyomai az anyákban megmaradnak, sőt a később született csecsemőkbe is beépülhetnek.
A terhességet „problémaként” éli meg a szervezet: az immunrendszernek „idegen” testként kell tekintenie az embrióra, melynek genetikai állománya az apából is származik. Így az embriót valójában meg kell menteni az anya immunrendszerétől, nehogy kilökődjön. (Ez a veszély fenyegeti a beültetett donorszerveket is a transzplantáció után.) A vetélések oka lehet, hogy a magzat védelme nem működik kellőképpen. Az apai gének irányította sejtek azon dolgoznak, hogy a magzat minél nagyobb legyen, az anyaiak pedig a terhesség vége felé a nő védelmében már lassítják a fejlődést.
Az embrió akkor ágyazódik be és marad életben, ha sikerül kikapcsolnia az anyában az idegen test felismerését jelző immunválaszt. Ennek érdekében a betolakodók ellen küzdő T-limfocitákat – azaz immunsejteket – távol kell tartani a magzattól. Sok megfogant embrió végül nem fejlődik tovább, de sejtcsomóként megmarad a női szervezetben.
Így a férfitől származó idegen, Y kromoszómás sejtek provokálhatják a nő védekező rendszerét. Ez magyarázat lehet arra, hogy az autoimmun kórok miért fordulnak elő gyakrabban a nőknél.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 01. 19:34, csütörtök | Helyi
Elkészültek a Duna-Tisza közi térség turisztikai fejlesztésének tervei
2020 őszén Lezsák Sándor országgyűlési képviselő kezdeményezésére Bács-Kiskun vármegye 4. választókerületének településvezetői összehangolt turizmusfejlesztési terveket dolgoztak ki a Duna–Tisza köze térségére.
2025. Április 30. 14:11, szerda | Helyi
Koppányok Versenyben
Vannak íjászok, akiknek az íjászat a hagyományőrzés egyik formája. Vannak íjászok, akiket az íjászat, mint sport ragadott magával, és szeretik az íjászat adta kihívásokat.
2025. Április 30. 14:08, szerda | Helyi
Anyakönyvi hírek
Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.