Hírek
2015. Március 04. 14:00, szerda |
Helyi
Forrás: Szabad Föld
Sokfélék vagyunk - Kiket ér megkülönböztetés?

Sok párt és családot tesz jogfosztottá, hogy a magyar szabályozás szűkkörűen fogalmazza meg, mi is a házasság – véli a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ).
Sok párt és családot tesz jogfosztottá, hogy a magyar szabályozás szűkkörűen fogalmazza meg, mi is a házasság – véli a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ). Kampányukban azt kérik, mondjunk igent a diszkriminációmentességre. Kiket is ér megkülönböztetés? – kérdeztük Bagyinszky Ferenc programvezetőt.
Az új polgári törvénykönyv megkülönbözteti a „papír nélkül” együtt élőket, ők és gyermekeik hátrányt szenvednek – véli Bagyinszky Ferenc. – Akárcsak a szivárványcsaládok: az azonos nemű párok nálunk nem vehetik fel egymás nevét, közösen nem fogadhatnak örökbe gyermeket, nem vehetnek részt a lombikbébiprogramban, holott ezt egy egyedülállónak is engedélyezik. Nálunk stigmának számít, ha például két nő nevel egy gyermeket, a közelmúltban ezért nem vettek fel egy diákot az egyik fővárosi iskolába. A hazai szemléletet jelzi, hogy az új Alaptörvény szerint a házasság csak férfi és nő közt köttethet. A házasság fogalmát a társadalmi valósághoz kellene igazítani.
SZÁM SZERINT
- Utoljára 1977-ben köttetett több házasság, mint amennyi megszűnt.
- Még mindig négyszer annyian élnek házasságban, mint élettársi kapcsolatban – tehát hazánkban a párok közül körülbelül nyolcszázezren nem álltak anyakönyvvezető elé.
- Egy felmérés szerint a megkérdezettek 60 százaléka többre tartja a házasságot, mint az együttélést.
- Ugyanakkor 70 százalékuk szerint normális, ha az élettársakat ugyanolyan jogok illetik meg, s akár örökölhetik is egymás vagyonát.
- A válaszolók kétharmada elutasítja, hogy egyneműek a házassághoz hasonló jogokat garantáló kapcsolatban éljenek.
A cselekvőképességük korlátozottsága miatt gondnokság alá vett fogyatékkal élők, pszichiátriai betegek helyzetére is felhívja a figyelmet a TASZ. Ők ugyanis – akár intézményben, akár családban élnek – nem köthetnek szabadon házasságot, más dönti el helyettük, hogy megtarthatják-e a megfogant gyermeket.
A társaság szakértői szerint ilyenkor nem a tiltás, a jogok elvonása a megoldás, hanem hogy a gondnokság alatt élők támogatást kapjanak a számukra legjobb döntés meghozatalához.
Gyakran szenvednek el megkülönböztetést azok a párok is, melyek egyik tagja magyar állampolgár, a másik pedig „harmadik országból” – az afrikai, ázsiai kontinensről, például Szíriából – érkezett. Bonyolítja a helyzetet, ha valaki olyan helyről jött, ahol nincs pontos anyakönyvi nyilvántartás. A menedéket kérőkkel foglalkozó civil szervezetek tapasztalatai szerint az ilyen „vegyes párokról” a hivatalok alapból feltételezik, hogy érdekből, a befogadás miatt kötnének házasságot. Így gyakran kínos faggatózásnak teszik ki őket, s nehezen hiszik el, hogy azért kelnek egybe, mert valóban szeretik egymást.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 01. 19:34, csütörtök | Helyi
Elkészültek a Duna-Tisza közi térség turisztikai fejlesztésének tervei
2020 őszén Lezsák Sándor országgyűlési képviselő kezdeményezésére Bács-Kiskun vármegye 4. választókerületének településvezetői összehangolt turizmusfejlesztési terveket dolgoztak ki a Duna–Tisza köze térségére.
2025. Április 30. 14:11, szerda | Helyi
Koppányok Versenyben
Vannak íjászok, akiknek az íjászat a hagyományőrzés egyik formája. Vannak íjászok, akiket az íjászat, mint sport ragadott magával, és szeretik az íjászat adta kihívásokat.
2025. Április 30. 14:08, szerda | Helyi
Anyakönyvi hírek
Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.