Hírek
2014. Április 10. 09:48, csütörtök |
Helyi
Forrás: Féle
Szentmise Tarjányi Ágostonért

Tarjányi Ágoston tanárért, városunk díszpolgáráért mutattak be szentmisét április 9-én, születésének 90. évfordulója alkalmából az Ótemplomban. Az egyházi szertartást Bese Gergő káplán atya celebrálta.
Tarjányi Ágoston tanár, kántor Kiskunfélegyháza díszpolgára
1924. április 9-én született Kiskunfélegyházán. Elemi és polgári iskolai tanulmányait szülővárosában végezte, majd a helyi tanítóképzőben 1945-ben kántortanítói oklevelet szerzett. Már tanítóképzős korában aktív részese volt a Sarlós Boldogasszony-templom hitéletének. Himfy Ferenc atya mellett a hitviták egyik vezetője, a csongrádi búcsújárás egyik szervezője, a Katolikus Legényegylet tevékeny résztvevője volt. Az oklevél megszerzése után Tázláron tanított, kántorkodott.
1946-ban megnősül, feleségével, Tarjányi Rozáliával öt gyermeket neveltek fel.
1948-tól Kiskunfélegyházán tanít, közben megszerzi az énektanári képesítést is. A város több általános iskolájában tanít, kórust vezet, tanít a zeneiskolában. Tanítványaival az 50-es években gyűjti a Félegyháza környéki népdalokat, melyeket Megkondul a félegyházi nagyharang címmel 2003-ban ad ki szülővárosa.
Jó szervező, véleményformáló egyénisége már korán megmutatkozott. Így válhatott az 1956-os forradalom és szabadságharc helyi eseményeinek aktív résztvevőjévé.
A félegyházi Ideiglenes Forradalmi Tanács elnökévé választották. Miután a tanácselnök lemondott és távozott, Tarjányi Ágoston feladata lett, hogy szervezze meg az állandó Forradalmi Tanácsot és Bizottságot, s vezessék át véres összecsapás nélkül a várost a válságos napokon. Ez így is történt. „Mint mondta, túl drága az ember vére ahhoz, hogy az utca kövére folyjon.”
A forradalom elfojtása után csak kisebb megszakításokkal taníthatott. 1957 júliusában letartóztatták, különböző börtönökben és a tököli internáló táborban tartották fogva politikai fogolyként. Két év börtönre ítélték, mely ugyan amnesztia alá esett, de többet pedagógiai pályára nem léphetett.
Családjával Szekszárdon telepedett le. Segédmunkásként dolgozott, majd 1960-94-ig a szekszárdi belvárosi, később az újvárosi templom kántori feladatait látta el. Közben felnőtt énekkarokat szervezett, hitoktatói feladatokat látott el.
Cserkészcsapatokat vezetett, táborokat szervezett. 1991-ben a Magyar Cserkészszövetség díszjelvényével tüntették ki. Ugyancsak ebben az évben kapta meg a „Hazáért és szabadságért: 1956” érmet.
A Szekszárdi Római Katolikus Társaskör újjászervezője, öt évig világi elnöke volt.
A rendszerváltás után Kiskunfélegyháza képviselő-testülete nagyra értékelte Tarjányi Ágoston irányítói tevékenységét és szerepét az 1956-os forradalom és szabadságharc helyi eseményeinek békés eszközökkel történő szervezésében. Ezért 1999-ben a Kiskunfélegyháza Város Díszpolgára kitüntető címet adományozta Tarjányi Ágoston számára.
Idézet az indoklásból:
„A díszpolgári cím odaítélésével olyan ember nyert elégtételt, aki Kiskunfélegyházáért és a hazájáért tudott és mert tenni. Élete és munkássága példaértékű minden magyar számára.”
2011. október 17-én vesztettük el.
Kegyelettel, szeretettel és köszönettel emlékezünk Rá születésének 90. évfordulóján, Kiskunfélegyházán, 2014. április 9-én.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 30. 13:18, hétfő | Helyi
Tizedik alkalommal rendezték meg a Sörfesztivált Kiskunfélegyházán
Június 27-28-án a Kiskun Múzeum varázslatos udvarán rendezték meg a jubileumi, tízéves Sörfesztházát.
2025. Június 30. 12:30, hétfő | Helyi
Holnap szünetel az ügyfélfogadás a Polgármesteri Hivatalban
Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a Közszolgálati Tisztviselők Napja alkalmából a Kiskunfélegyházi Polgármesteri Hivatal ügyfélfogadása 2025. július 1-jén (kedden) szünetel.
2025. Június 29. 07:15, vasárnap | Helyi
2,6 milliárd forintból fejlesztik az aktív turizmust Bács-Kiskunban
Aláírták a támogatói szerződéseket.
2025. Június 29. 07:03, vasárnap | Helyi
7 hihetetlen orvosi áttörés, amelynek milliók köszönhetik az életüket
Az inzulintól a szervnyomtatásig...