Városlista
2025. augusztus 24, vasárnap - Bertalan

Hírek

2024. Szeptember 17. 07:43, kedd | Belföld
Forrás: MTI

Szijjártó Péter: a kőolajellátás kérdését tilos átpolitizálni

Szijjártó Péter: a kőolajellátás kérdését tilos átpolitizálni

Stratégiai egyetértés van Magyarország és a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) között abban, hogy az olajellátás nem politikai ügy, és a kőolajellátás kérdését tilos átpolitizálni -

- közölte a külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán kedden, miután Bécsben találkozott Haitam al-Gejsszel, az OPEC főtitkárával.

Szijjártó Péter azt írta: Magyarország kőolajimportáló országként természetesen függ az olajtermelő országok döntésétől, de legalább ennyire függ azoktól az országoktól, amelyeknek területén keresztül érkezik az olaj Magyarországra, ezért a kőolajtranzit biztonsága stratégiai fontosságú kérdés.

Az OPEC főtitkárával a legmesszemenőbbekig egyetértettek abban: egyetlen ország sem jogosult arra, hogy aláássa bármely másik ország energiabiztonságát, így egyetlen ország sem jogosult arra, hogy a területén áthaladó kőolajvezetékeket monopolizálja, azokat politikai célokra használja fel vagy éppen veszélyeztesse más országok kőolajellátását - közölte a miniszter.

Hozzátette: hétfőn sajnálattal arról kellett tájékoztatnia az OPEC főtitkárát, hogy a közelmúltban Magyarország két szomszédja is politikai alapú döntéseivel hozta nehéz helyzetbe Magyarországot a kőolajellátás biztonságával kapcsolatban.

Az OPEC főtitkára teljes szolidaritásáról és egyetértéséről biztosította Magyarországot, megállapodtak, a jövőben is együttműködnek annak érdekében, hogy mindenki számára világos legyen: az energia - benne a kőolajellátás – "nem politikai, hanem fizikai kérdés" - számolt be a Haitam al-Gejsszel folytatott megbeszéléséről Szijjártó Péter.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 23. 09:59, szombat | Belföld

KSH: Tovább zuhant a beruházások teljesítménye Magyarországon

A beruházások volumene 2025 II. negyedévében a nyers adatok szerint 8,0 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól.

2025. Augusztus 23. 09:57, szombat | Belföld

Szijjártó Péter: legalább öt napig el fog tartani az orosz kőolajtranzit helyreállítása

Legalább öt napig el fog tartani a kőolajtranzit helyreállítása a Barátság vezetéken, amelyet ismét ukrán légicsapások értek - írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken a Facebookon.

2025. Augusztus 22. 07:43, péntek | Belföld

Újraindul a vasúti személyszállítás Bukarest és Kijev között

A Bukarest és Kijev közötti vasúti személyszállítás újraindításáról állapodott meg Románia és Ukrajna - jelentette be Ionel Scriosteanu, a bukaresti közlekedésügyi minisztérium államtitkára.