Hírek
2015. Március 21. 12:00, szombat |
Belföld
Forrás: bankmonitor.hu
Tízezrek nettóján dob az új adókedvezmény
2015-ben több tízezer jogosult nettó fizetése emelkedik az új adókedvezménynek köszönhetően.
2015-ben több tízezer jogosult nettó fizetése emelkedik az új adókedvezménynek köszönhetően. Felmerül a kérdés, hogy a jövőre is gondolva milyen formában érdemes befektetni a plusz pénzt? A Bankmonitor néhány ötlet bemutatásával segít a döntés meghozatalában.
Az adókedvezményről
Az idei évtől új elemmel bővült a személyi jövedelemadó rendszerünk, az első házasok kedvezményével. 2015-től minden olyan házaspár jogosult a kedvezményre, amely esetében legalább a pár egyik tagja az első házasságát köti.
A kedvezmény a házasságkötést követő hónaptól kezdve legfeljebb 24 hónapon át érvényesíthető, mértéke havi 5 000 forint adónak megfelelő összeg, amit a házastársak megoszthatnak egymás között, de dönthetnek úgy is, hogy csak az egyikük veszi igénybe. Ketten együtt 31 250 forint adóalap kedvezményt vehetnek igénybe, mely összegnek a 16 %-os adója eredményezi az ötezer forintot.
A KSH adatai szerint tavaly a házasságkötések száma 38 700 volt hazánkban, figyelembe véve a megelőző évhez képest mért emelkedést, valamint a kedvezmény kapcsán a házasságkötési kedv növekedését eredményező várakozást, 2015-ben meghaladhatja a 40 ezret a frigyre lépések száma. Éves szinten körülbelül kétmilliárd forint marad az új családoknál, nézzük milyen megtakarítási lehetőségekben célszerű gondolkodni!
Új család, új lakás: adókedvezmény állami támogatással megspékelve
Amennyiben az ifjú házasok nem rendelkeznek még saját lakással, adja magát a lehetőség, hogy a kedvezményből elindítanak egy lakástakarék-pénztári megtakarítást. Havi ötezer forintos megtakarítás és maximális futamidő (10 év) esetén az elérhető legmagasabb ingatlanra fordítható szerződéses összeg 2 000 000 forint.
Aki előbb kívánja megvalósítani a lakásterveit, az az anyagi lehetőségeihez mérten hozzátehet a kedvezményéhez öt-tízezer forintot, de legfeljebb havi 20 000 forintos megtakarítást vállalhat. A havi megtakarításunk 30%-át kapjuk állami támogatás formájában.
Ha a házaspár mindkét tagja ilyen szerződést köt, akkor már 4 év és 4 hónap után kétszer 3 220 000 forintos, vagyis összesen 6 440 000 forintos ingatlanra fordítható szerződéses összeg is elérhető. A lakással már rendelkezők számára is tanácsos lehet ebben a termékben gondolkodni, mivel előbb utóbb felmerülhet a felújítás, a bővítés vagy a korszerűsítés kérdésköre, amire szintén felhasználható a lakástakarék.
Bankbetét: lekötések gyarapítása bizonyos időközönként
A havi rendszeres megtakarítás nem minden háztartásban működik, különösen olyan esetekben, ha a bevételek vagy a kiadások valamilyen oknál fogva szezonális jelleget öltenek, vagy egy induló nagyobb összeget csak évente egy-két alkalommal tudnak megtoldani. A megtakarítók ezen csoportja számára lehet megoldás egy olyan lekötött betét, amit a futamidő lejártát követően az addig felhalmozott új megtakarítással kiegészítve köthetnek le újra.
Az ifjú házasok élethelyzetére lefordítva ez azt jelentheti, hogy a szingliként megspórolt pénzüket kiegészítve a nászajándékba kapott összeggel közös megtakarításként elhelyezik egy lekötött betétben. A lakásvásárlásra gondolva bizonyos időközönként kiegészítik az éppen lejáró lekötésüket az újonnan félretett forintokkal és olyan futamidőt próbálnak választani, amely még a lakásvásárlási események felgyorsulása esetén is könnyen likvid eszközre váltható.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 14. 10:00, vasárnap | Belföld
Fidesz-kongresszus - Orbán Viktor: sohasem hátrálok meg, kuruc vagyok
Sohasem hátrálok meg, kuruc vagyok, és csak a nemzeti politika érdekel, se pénz, se az európai pozíciók, se a nemzetközi elismerés nem csábít
2026. Június 14. 10:00, vasárnap | Belföld
Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei
A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 24. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. Június 14. 08:53, vasárnap | Belföld
Magyar Péter: Orbán Viktor túszul ejtette a Fideszt
Orbán Viktor túszul ejtette a Fideszt, és megakadályozza a felelősségvállalást, valamint a párt megújulását
2026. Június 13. 16:00, szombat | Belföld
Vitézy Dávid: megújul a MÁV+ app
Megújul a MÁV+ app: egyszerűbb utazástervezés, könnyebb nemzetközi jegyvásárlás - közölte a közlekedési és beruházási miniszter pénteken a Facebook-oldalán.
