Hírek
2016. Június 24. 17:00, péntek |
Helyi
Forrás: hazipatika.com
Túl sokat várunk a partnerünktől?

Túl sokat vár a párkapcsolatától? Érdekes kérdés, ami újfajta megközelítést ad a párkapcsolat-tudományt érintő kutatásokban.
Az elmúlt évek során az Egyesült Államokban az emberek egyre többet várnak el párkapcsolatuktól. A korai időkben a partner megnevezést szó szerint kellett érteni, hiszen a földművelésben és a ház körüli teendőkben a nő egy pár segítő kezet is jelentett, a túlélésért vívott harcban.
Ma már egy kapcsolat sokkal többről szól és sokkal több kérdést vet fel. Önbecsülés, önkifejezés, és önértékelés. Vajon tényleg megért engem a párom? Jobbá válok ebben a párkapcsolatban?
A válasz az, hogy a tengerentúlon - és szép lassan Magyarországon is - a házasságok egyszerre jobbak és rosszabbak, mint a régi, szép időkben. De vajon mekkora a csalódás veszélye, ebben az elvárásokkal teli világban? Egyszerűbb úgy nekifutni egy párkapcsolatnak, hogy eleve nem várunk sokat tőle?
Ezzel a kérdéssel foglalkozik a Florida State University kutatója, James McNulty, aki 135 friss házast kért fel Tennessee államban, hogy segítsen válaszokat kapni. A többnyire 20-as éveik közepén járó, fehér bőrű válaszadók együttes éves jövedelme nem haladta meg az alsó-középosztályi szintnek számító 40 ezer dollárt, azaz 11 millió forintot.
A kérdőívben olyan kérdésekre kellett válaszolniuk, mint például: aggódnak amiatt, hogy a partnerüknek megfelelő önbecsülés jut a kapcsolatban? Arra is válaszolniuk kellett mennyire találják kielégítőnek a párkapcsolatot. Négy éven át félévente újra kitöltötték a kérdőívet, amiből McNulty megpróbálta megállapítani, hogyan változik a közös boldogság az idő előrehaladtával.
Bizonyos szempontból az eredmény egyértelmű volt, a stabil kapcsolatokban, ahol kevés volt a probléma és pozitívan viszonyultak egymáshoz, a magas elvárásokat sikerült teljesíteni az évek során, míg a kevésbé boldog kapcsolatokban az ellenkezője történt.
A legnagyobb megvilágosodást azonban azok a kétszer tízperces beszélgetések adták, amikben a párok az általuk legfontosabb problémaforrásokról beszéltek: pénz, szex, gyerekek, a szokásos dolgok. Amit McNulty megállapított, hogy a passzív-agresszív viselkedés a párkapcsolatok legnagyobb gyilkosa. A problémákat megbeszélő partnerek sokkal boldogabbak voltak még akkor is, ha a konfrontáció esetleg haragosan történt.
Azok, akik a problémákat csak indirekt módon, szarkasztikus megjegyzések képében közölték, sokkal elégedetlenebbek voltak a kapcsolattal. A kutatók szerint ebből is látszik, hogy sokkal jobb a dolgokat megbeszélni, mint a szőnyeg alá söpörni.
Csak akkor érdemes tehát magas elvárásokat támasztani egy kapcsolattal szemben, ha a felek meg is tudják közösen valósítani és nem kezdenek passzív-agresszív támadásokba.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Augusztus 01. 07:04, péntek | Helyi
Fedezze fel a magyar népzene és jazz különleges találkozását
A Béke-Tér Zene következő előadója Tóth Ákos tárogatóművész lesz augusztus 1-jén.
2025. Július 31. 21:33, csütörtök | Helyi
Színes nyári fesztivál Csongrádon: Körös-Toroki Napok 2025
Augusztus 1-3. között ismét megrendezik a hagyományos, családokat és fiatalokat egyaránt megmozgató fesztivált a csongrádi Körös-torok területén.
2025. Július 30. 07:08, szerda | Helyi
Emléknap Petőfi Sándor halálának évfordulóján
Kiskunfélegyházán július 31-én, csütörtökön 18 órakor lánglelkű költőnkre Petőfi Sándorra emlékezünk a Petőfi téren.
2025. Július 29. 11:54, kedd | Helyi
Rendőri segítséggel kerültek biztonságba a bajba jutott tappancsok
Bejelentés érkezett hozzánk, hogy Kecskemét egyik erdős részén – egy nem körbekerített területen – rövid pórázon tartanak kutyusokat, rossz körülmények között.