Városlista
2025. november 28, péntek - Stefánia

Hírek

2014. Augusztus 02. 15:00, szombat | Belföld
Forrás: - Adrienn -

Túratippek - RÁm szakadék

Túratippek - RÁm szakadék

A Rám-szakadék Dobogókő és Dömös között, mintegy 1 km hosszan húzódik. Hazánk egyik legvadregényesebb turisztikai célpontjában kapaszkodókorlátokkal biztosított útszakaszon túrázhatunk.

Magasság: 214 m
Megye/ország: Komárom-Esztergom

A Rám-szakadék Dobogókő és Dömös között, mintegy 1 km hosszan húzódik. Hazánk egyik legvadregényesebb turisztikai célpontjában kapaszkodókorlátokkal biztosított útszakaszon túrázhatunk.
A Rám-szakadékban folyó pataknak köszönhetően az útvonal esős időben nehezen járható!

A Rám-szakadék a torlódások elkerülése végett csak fölfelé járható, ezért Dömösről kiindulva ajánljuk azt bejárni.
Amennyiben a kiindulási helyünk Dobogókő, úgy a Lukács-árkon át (sárga jelzés) juthatunk a Rám-szakadék alsó bejáratához.

A hegy kőzeteire jellemzők a vulkáni eredetű andezit és andezittörmelékes breccsába (szögletes, éles kőzettörmelék-darabokból összecementálódott kőzet) ágyazott kőtömbök, amikből a kőzet felszínre kerülése óta a felszíni vizek és a fagy munkájának eredményeképpen völgyek alakultak ki.

Az összegyűlt csapadékvizek mély völgyeket faragtak a hegyek oldalába. A szakadék a benne vezető turistaúton kellő óvatossággal végigjárható. A kirándulás közben a leglátványosabb földtani értékeket lehet megtekinteni. A szurdokban összességében 112 m-es szintkülönbséget kell leküzdeniük a túrázóknak. A szűk, meredek falakkal határolt szurdokvölgy (mely magassága eléri a 35 métert, szélessége pedig több helyen 3 méternél is kevesebb) bemutatja a különböző vulkáni rétegeket. A puha tufában magas, függőleges falak, a víznek ellenálló keményebb lávarétegeken pedig zúgók, vízesések alakultak ki. A szakadékon keresztülfolyó Rám-patak végül a Szőke-forrás völgyében a Malom-patakba folyik.

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 28. 07:28, péntek | Belföld

Orbán Viktor: azért utazok Moszkvába, hogy biztosított legyen Magyarország energiaellátása

Azért utazok Moszkvába, hogy télre is, és a következő évre is biztosított legyen Magyarország energiaellátása, megfizethető áron -

2025. November 27. 07:38, csütörtök | Belföld

Jövő héten létrejöhet a megállapodás a 2026. évi minimálbér- és garantált bérminimum emelés mértékéről

Akár már a jövő héten létrejöhet a megállapodás a 2026. évi minimálbér- és garantált bérminimum emelés mértékéről

2025. November 27. 07:34, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: az otthonteremtési program eddigi eredményei imponzánsak