Városlista
2025. december 17, szerda - Lázár

Hírek

2016. November 01. 10:35, kedd | Helyi
Forrás: privatbankar.hu

Változás jön a banki átutalásoknál

Változás jön a banki átutalásoknál

Egyszerűsödik az euróban történő átutalás.

A Bankszövetség emlékeztet: a kétezres évek elején, az euró megjelenésével fogalmazódott meg az a szabályozói elképzelés, amely célul tűzte maga elé, hogy az EGT polgárai, vállalkozásai és intézményei számára egyszerűvé és hatékonnyá váljon a pénzforgalmi szolgáltatások piaca. Elegendő legyen egyetlen euró számlával rendelkezni és ahhoz egységes, egyszerű, átlátható és olcsó pán-európai fizetési szolgáltatások – tehát egységes fizetési eszköztár – úgy mint átutalás, beszedés és kártyahasználat társuljon.

Ez nem jelent mást, mint hogy a pán-európai eurófizetések egységes szabványaik és szabályaik alapján olyanná alakítják a fizetési térség pénzforgalmi piacát, hogy abban eltűnik a hazai és a határon átmenő fizetések közötti különbség, azaz olyanná válnak, mintha országhatáron belüli fizetéseket bonyolítanánk le.

A hazai lakosság, illetve a vállalkozások és intézmények részére a pénzforgalmi szolgáltatók az úgynevezett SEPA (Single Euro Payments Area, azaz egységes euró pénzforgalmi térség) átutalásokat már 2008 januárjától, a SEPA beszedéseket 2009 novemberétől kínálják.

Hogy működött a rendszer?

Eddig, ha euró fizetési megbízást adtunk pénzforgalmi szolgáltatónknak, akkor egyéb adatok mellett a megbízásokhoz kétféle fontos adatot kellett megadnunk: az ügyletben érintett fizető fél és kedvezményezett fizetésiszámla-számát és a pénzforgalmi szolgáltatóik egyedi azonosítóját.

Másként: a számlát azonosító IBAN-t (International Bank Account Number, nemzetközi bankszámlaszám) és a pénzforgalmi szolgáltatót azonosító BIC-et (Business Identifier Code, üzleti azonosító kód) egyaránt fel kellett tüntetnünk a megbízásokon.

Már az e két kötelező kód (IBAN és BIC) használatát elrendelő Pénzforgalmi Irányelv keletkezésekor felmerült, hogy idővel egyszerűsíteni kell a kódok használatát, hiszen minden megbízáshoz kétféle kódot kellett megadni, ami nem feltétlenül ügyfélbarát megoldás, ráadásul nem tükrözi azt, hogy a belföldi és határon átnyúló euró fizetések egymással egyenértékűek.

Kettő helyett egy azonosító is elég lesz

Miután az IBAN minden országban magában foglalja a számlát vezető pénzforgalmi szolgáltató egyedi azonosítóját is, a szabályozók úgy rendelkeztek, hogy október 31-ével kezdődően a pénzforgalmi szolgáltatóknak a kizárólag IBAN-t tartalmazó SEPA fizetési megbízást is tudniuk kell teljesíteni.

Azaz a megbízónak a kedvezményezettnek csak ezt az egy azonosítót kelljen megadnia megbízásában, míg a bankközi teljesítéshez és elszámoláshoz szükséges BIC-kel – az IBAN alapján – a megbízást átvevő pénzforgalmi szolgáltató egészíti ki a megbízási adatokat – hívja fel a figyelmet a Bankszövetség.

Címkék: átutalás, euro, utalás

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 16. 11:50, kedd | Helyi

Élő Betlehem a Kálvária-kápolnánál

Ünnepi hangulatú, hagyományőrző eseményre várják az érdeklődőket 2025. december 17-én, szerdán 10.30 órától a Kálvária-kápolna területén, ahol Élő Betlehem előadás kerül megrendezésre.

2025. December 15. 12:45, hétfő | Helyi

Interaktív nyílt nap a Rocktárban

Folytatódik „A ZENE MINDENKIÉ” című interaktív, élőzenei gyermekprojekt a Sorsocskák Alapítvány szervezésében.

2025. December 12. 15:34, péntek | Helyi

Vasárnap tartják az idei év utolsó állat- és kirakodóvásárát Félegyházán

Félegyházi Városfenntartó Nonprofit Kft. Piac- és Vásárüzemeltetési részlege tájékoztatja a vásárlókat és az árusokat, hogy a Kiskunfélegyházi Országos Állat és Kirakodó vásár időpontja: 2025. december 14. (vasárnap).

2025. December 12. 10:38, péntek | Helyi

Két generáció, egy szenvedély: A Mihalik-bajnokcsalád

Ismerjük meg Mihalik Mirát, a még csak tizenhét éves autóversenyzőt.