Hírek
2015. Augusztus 08. 17:00, szombat |
Bulvár
Forrás: hirado.hu
Víz alá kerülhet Velence, Amszterdam vagy Hamburg?

Akár ötven éven belül eltűnhetnek a föld tengerparti városai – nemrégiben ezzel a megállapítással sokkolta a közvéleményt a NASA egykori vezető klimatológusa, James Hansen.
A globális felmelegedés hatásairól készült tanulmányában a század végére háromméteres tengerszint-emelkedést jósol.
Ekkora emelkedés következtében olyan part menti nagyvárosok tűnnének el teljesen, mint Amszterdam vagy Hamburg, és nagy valószínűséggel betörne a víz London belvárosába is. Ám az eddigi modellszámítások nem jeleznek ilyen nagy veszélyt.
Bartholy Judit, az ELTE meteorológiai tanszékének vezetője az M1 Kék bolygó című műsorában kifejtette, a korábbi eredmények mindenképpen arra utalnak, hogy a tengerszint emelkedése nem lesz ilyen drámai, és még a 21. század végére sem haladja meg az egy métert.
Mindez nem jelenti azt, hogy nem kell az emelkedéssel és hatásaival számolni a közeli jövőben. Szépszó Gabriella, az Országos Meteorológiai Szolgálat éghajlatkutatója szerint a tengerszint-emelkedés az elmúlt évtizedekben néhányszor 10-20 centiméter volt, várhatóan ez folytatódik az évszázad végéig, és elérheti a 70-80 centimétert is.
A tengerszint egyméteres emelkedése nemcsak Velencét, hanem Ravennát, Padovát is elborítaná. A folyamat hátterében a globális felmelegedés áll. Az utóbbi fél évszázadban az üvegházhatás miatt a légkörben rekedt hőmennyiség jelentős részét az óceánok nyelték el. Ahogy emelkedik a tengervíz hőmérséklete, úgy tágul a térfogata is. „A tengerszint-emelkedés körülbelül felét, kétharmadát teszi ki a melegedés következtében a hőtágulás, a maradék az, ami a kontinentális jég olvadásából ered” – tette hozzá Bartholy Judit.
Az Egyesült Államok Nemzeti Oceanográfiai és Légköri Hivatalának adatai szerint június, illetve az első hat hónap sohasem volt még olyan meleg, mint 2015-ben. Veszélyben vannak a Föld gleccserei.
A szárazföldi jégtakaró legfontosabb édesvíztartalékainkat is magában foglalja. A jégfolyamok egyben a bolygó fontos klímaszabályozói is, hiszen visszaverik a napsugárzást.
A globális felmelegedést, a tengerszint-emelkedést vagy az ázsiai folyók vízutánpótlásának csökkenését már nem lehet megállítani, de hogy mindez milyen mértékű lesz, azt nagyon is befolyásolhatja, hogy az év végi klímacsúcson milyen megállapodást kötnek a világ vezetői.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 01. 08:38, csütörtök | Bulvár
Kína szerint a koronavírus-járvány az Egyesült Államokból indulhatott ki
Kína szerdán kiadott, a világjárvány elleni válaszlépéseiről szóló úgynevezett fehér könyvében megismételte azon állítását, hogy a koronavírus-járvány az Egyesült Államokból indulhatott ki.
2025. Április 30. 07:46, szerda | Bulvár
Kapu Tibor május 29-én indul a Nemzetközi Űrállomásra
Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós, 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére - jelentette be kedden a Facebookra feltöltött videójában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos.
2025. Április 29. 07:28, kedd | Bulvár
Vontatás közben a Vörös-tengerbe esett egy amerikai F-18-as vadászrepülőgép
Vontatás közben a Vörös-tengerbe esett egy F-18-as vadászrepülőgép a USS Harry S. Truman repülőgép-hordozó fedélzetéről - közölte az Egyesült Államok haditengerészete hétfőn.
2025. Április 25. 07:47, péntek | Bulvár
Halálra késelte osztálytársát egy francia gimnazista, a tantestület fékezte meg a támadót
Késsel támadt osztálytársaira egy gimnazista csütörtökön a nyugat-franciaországi Nantes-ban, egyik társa életét vesztette, másik három pedig megsebesült – közölte a francia rendőrség.