Hírek
2016. Április 02. 17:00, szombat |
Helyi
Forrás: házipatika.com
Elég, ha az ablakon keresztül napozunk?
A napsugárzásnak káros hatásai is lehetnek, például károsíthatja a bőrt, gyorsíthatja az öregedést és fokozhatja a melanoma kialakulásának rizikóját, ugyanakkor nélkülözhetetlen a szervezetünknek.
A napsugárzásnak káros hatásai is lehetnek, például károsíthatja a bőrt, gyorsíthatja az öregedést és fokozhatja a melanoma kialakulásának rizikóját, ugyanakkor nélkülözhetetlen a szervezetünk megfelelő működéséhez fontos D-vitaminhoz. Kivédhetjük valahogy a káros hatásokat, ha nem közvetlenül tartózkodunk a napfényen, hanem csak az ablakon keresztül napfürdőzünk?
Sokan úgy gondolják, hogy az egészséghez elegendő (különösen a kellemetlenül hideg téli és kora tavaszi hónapokban), ha a napos ablak előtt üldögélnek egy-két órát, így biztosíthatják maguknak az egészség megőrzéséhez fontos D-vitamint, anélkül, hogy leégnének vagy a napsütés károsítaná a sejtjeiket.
Ez azonban nincs így. A D-vitamint a szervezetünk állítja elő, a napsütés csak aktivál egy vegyületet a bőrünkben, amely szükséges a D-vitamin termeléséhez. Az ablaküveg azonban éppen azokat a sugarakat állítja meg és nyeli el, melyek "hasznosak" a szervezetünk számára.
Ráadásul a téli hónapokban a napfény olyan szögben éri a Föld felszínét, hogy rendkívül nehéz megfelelő "mennyiséget" begyűjteni belőle, vagyis még akkor is túl kevés D-vitamin termelődhet a szervezetünkben, ha viszonylag sokat vagyunk a szabadban. Ez pedig csak még nehezebb, ha nem közvetlenül a szabadban vagyunk, hanem egy szobában, fedett helyen, egy ablak előtt.
Az ablaküveg ugyanakkor éppen azoktól a sugaraktól nem véd meg, amelyek a bőr daganatos megbetegedéseiért, a sejtek roncsolódásáért, a gyorsabb öregedésért felelősek. Ezek az UVA-sugarak áthatolnak az üvegen, ezért fordulhat elő például, hogy a világos bőrűeket akkor is veszélyeztethetik a bőrt érintő daganatos megbetegedések, ha nem tartózkodnak sokat a szabadban.
Érdemes tehát télen is kimenni a szabadba, hogy legalább valamennyi napfényt sikerüljön "begyűjtenünk", emellett pedig egyéb módokon (elsősorban az ételeinken, illetve étrend-kiegészítőkön keresztül) is pótolnunk kell a D-vitamint. Ez a mikrotápanyag ugyanis nemcsak a csontok egészségéhez nélkülözhetetlen, de például az immunrendszerünk megfelelő működéséhez is, melyre különösen szükségünk lehet a fertőző betegségekkel teli hónapokban.
Az, hogy ki mennyi D-vitamint tud előállítani a napfény segítségével, számos tényezőtől függ, így a szabadon lévő bőrfelülettől, a fényvédőktől és a ruházattól, az életkortól (minél idősebbek vagyunk, annál jobban csökken a szervezetünk D-vitamin-előállító képessége), valamint attól, hogy milyen árnyalatú a bőrünk. A világosabb bőrűeknek rövidebb idő is elegendő, mert náluk kevesebb a bőrt védő melanin.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 30. 13:18, hétfő | Helyi
Tizedik alkalommal rendezték meg a Sörfesztivált Kiskunfélegyházán
Június 27-28-án a Kiskun Múzeum varázslatos udvarán rendezték meg a jubileumi, tízéves Sörfesztházát.
2025. Június 30. 12:30, hétfő | Helyi
Holnap szünetel az ügyfélfogadás a Polgármesteri Hivatalban
Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a Közszolgálati Tisztviselők Napja alkalmából a Kiskunfélegyházi Polgármesteri Hivatal ügyfélfogadása 2025. július 1-jén (kedden) szünetel.
2025. Június 29. 07:15, vasárnap | Helyi
2,6 milliárd forintból fejlesztik az aktív turizmust Bács-Kiskunban
Aláírták a támogatói szerződéseket.
2025. Június 29. 07:03, vasárnap | Helyi
7 hihetetlen orvosi áttörés, amelynek milliók köszönhetik az életüket
Az inzulintól a szervnyomtatásig...