Hírek
2025. Május 11. 09:36, vasárnap |
Helyi
Forrás: Cs.Adrienn
Erdőséta a madarak és fák napján

A Petőfi Sándor Városi Könyvtár rendhagyó eseményre várta az érdeklődőket a Parkerdőbe május 10-én (szombaton) 10 órakor.
A Madarak és fák napja alkalmából – Ódor László, a Szociális és Közfoglalkoztatási Osztály vezetőjének javaslatára – városunk erdészeti szakirányítójának vezetésével erdőjárást tartottak a programon résztvevők számára.
A megjelent kisgyermekes családokat, baráti társaságokat Abonyi Szilvia, a könyvtár igazgatója köszöntötte, majd bemutatta az erdőjárás vezetőit: Nagy Dánielt, Kiskunfélegyháza város erdészeti szakirányítóját és Nagy Ágnes főkertész asszonyt. A kellemes, napsütéses időben megszervezett rövid túra több megállóval biztosította a szóban forgó fák, növények, cserjék szemléltetését.
Az erdészeti szakembertől megtudtuk, hogy Magyarországon nem minden minősül erdőnek, amit a laikus szem annak lát. Az erdő kritériuma: legalább fél hektár nagyságú területnek kell lenni, 20 m-nél keskenyebb nem lehet és megvan, hogy milyen fafajokból állhat. A média és a közvélemény hírverésére – mely szerint kivágják a fákat és csökken az erdőterület a világban – elmondta, hogy Magyarországra ez nem igaz. Dániel leszögezte, hogy hazánkban tartalmas erdőgazdálkodás folyik 1750-től. Ez azt jelenti hétköznapi nyelven, hogy amelyik területet letermelik, azt a területet a gazdálkodónak kötelező felújítania, ráadásul szigorú szabályoknak megfelelő módon.
Magyarországon kétmillió hektár erdő van jelenleg, ez az ország területének 22 százaléka. Egy évszázada, Trianon után, amikor a magyar erdők 80 százalékát elcsatolták, a megmaradt magyar területen az erdősültség 10 százalék volt. A jelenlegi erdők 50%-a állami, 49% pedig magántulajdonban van. A maradék 1% önkormányzati tulajdonban van, pontosan úgy, mint a félegyházi parkerdő.
A félegyházi parkerdőt az 1960-as években telepítették. Az önkormányzat a helyi erdőgazdasággal, a KEFAG Zrt-vel kötött szerződést, melynek köszönhetően a 32 hektárnyi területet őshonos fákkal ültették be. Jelenleg a vízhiány miatt, és annak következtében, mivel nem minősül kifejezetten erdő termőhelynek a terület sok a kiszáradt faegyed. Ezt azzal ellensúlyozzák, hogy próbálják felújítani minél természetesebb módszerekkel az erdőt. Noha a legegyszerűbb mód az lenne, hogy tarra vágnák, kituskóznák, felszántanák és újra telepítenék csemetékkel, magvetéssel, így kb. 50-60 évig fenn tudnák tartani. De nem ez a cél, mivel egy parkerdőről beszélünk, ami közjóléti célokat szolgál. A város lakosságának lehetőséget kell nyújtani arra, hogy kikapcsolódjanak, megismerjék az erdei ökoszisztémákat, lehessen túrázni és minőségi időt tölteni a szabad levegőn – magyarázta a szakember.
- Megpróbáljuk átminősíttetni a területet felnyíló erdővé, ami ez itteni klimatikus viszonyoknak megfelelően fás puszta, nagyobb ligetekkel. Legfőbb célunk azonban az itt lévő őshonos fák megsegítése. Az alföld sajátossága, hogy nagyon sok inváziós faj került be a területre. Volt, amit kertészeti, volt amit erdészeti célokkal hoztak be, de van ami csak spontán betelepült. Így az amúgy is rossz helyzetben lévő őshonos fajokat az is sújtja, hogy ezek az inváziós fajok és cserjék elnyomják őket. Ha emberi kéz nem nyúl bele ebbe a folyamatba, akkor például a parkerdőből a következő 50 év elteltével őshonos fajok eltűnnek és az inváziós fajok fogják uralni. Gyakorlatilag az összes alföldi erdőre ez várna, ha az erdészeti szakemberek ezt nem ellensúlyoznák.
A problémát okozó fa fajok a celtis (ostorfa), a zöld juhar, az amerikai kőris, cserjék közül pedig kiemelte a szakember a gyalogakácot és az olajfűzt. Az őshonos fák közül a magyar kőrist, a mezei szilt, a szürkenyárt, a kocsányos tölgyet (mely a vízhiányt nagyon megsínyli), a nagylevelű hársot említette, mely utóbbi noha tájidegen, de jó választás volt annak idején a parkerdőbe.
A kellemes, baráti hangulatú, rövid túra alkalmával a szakember szemléltette is ezeket a fajtákat, illetve számos érdekes információt osztott meg az érdeklődő közönséggel.
Kapcsolódó galéria
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 05. 13:21, szombat | Helyi
Félegyházi kitüntetettje is van a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlésnek
A Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés „BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE KULTÚRÁJÁÉRT DÍJ”-ban részesítette dr. Tarjányi Józsefet, a félegyházi Petőfi-kultusz élharcosát.
2025. Július 04. 13:46, péntek | Helyi
Anyakönyvi hírek
Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.
2025. Július 04. 12:44, péntek | Helyi
Semmelweis-nap Félegyházán – A hivatás mögött mindig egy ember áll
Vannak napok, amikor megállunk egy pillanatra. Nem a rohanásban, nem a feladatok sűrűjében, hanem a tisztelet és hála csendes pillanataiban. Július 4-e ilyen nap.
2025. Július 04. 09:59, péntek | Helyi
Újra lesz Béke tér zene
Idén újra megszervezik a péntek esti főtéri zenés programot, a Béke-tér zenét, amely 2020-ban indult útjára és gyorsan belopta magát a félegyháziak szívébe.