Városlista
2025. május 1, csütörtök - Fülöp

Hírek

2016. Április 11. 11:00, hétfő | Helyi
Forrás: -Szerk.-

Hagyományos kézműves mesterségek

Hagyományos kézműves mesterségek

Pályázaton nyert támogatás segítségével ismerkedhettek meg a Kossuthos kollégisták a hagyományos kézműves mesterségekkel.

Út a mesterségekhez címmel a Nemzeti Tehetségprogram pályázatán nyert támogatás segítségével (NTP-MKÖ-15-0076) a kiskunfélegyházi Kossuth kollégium diákjai a tanév során megismerkedhettek a hagyományos kézműves mesterségekkel. A program nagy sikert aratott a diákok körében, akik maguk is betekintést nyerhettek többek között a kosárfonás, az agyagozás, a fafaragás rejtelmeibe, de megtapasztalhatták a hímzés-varrás, a papírművesség, a gyertyaöntés, a mézeskalácskészítés, a szövés-fonás és a bőrművesség nyújtotta lehetőségeket is.

A Nemzeti Tehetség Program támogatásával a népi kultúra ápolása, a magyar nép hagyományainak feltárása, ezáltal a szülőföld, a haza szeretetének elmélyítését tűzte ki célul a kollégiumban megvalósult Út a mesterségekhez program. A népi tárgykultúra, a népművészet oktatására helyezték a hangsúlyt, melyben a népi mesterségeken keresztül játszva jutottak el a tanév során a kollégista diákok.

A tíz hónapos programsorozat alatt a kollégium érdeklődő diákjai betekintést nyerhettek azokba a hagyományos magyar kézműves mesterségek kulisszatitkaiba, amelyek a régióra jellemzőek, de a mai ember számára kevésbé ismertek. A pályázat lehetőséget teremtett arra is, hogy a kollégiumban a folyamatosan bővülő hagyományőrző törekvéseket tovább fejlesszék, erősítsék a közösséghez tartozást az együtt munkálkodás segítségével is. A program tíz hónapja alatt 12 népi mesterséggel ismerkedhettek meg, és próbálhattak ki a diákok, továbbá három népi iparművész – kosárfonó, bőrműves és fafaragó -, bemutatóját is megtekinthették.

A kollégiumban működő kézműves műhely pedig lehetőséget teremtett, hogy a népi kultúra egy területét, a fazekasságot is tanulhassák a diákok.

Nagyon fontosnak tartják a kollégiumban, hogy a fiatalokban kialakuljon az igény, hogy saját készítésű, egyedi tárgyakkal vegyék körül magukat, érezzék az alkotás örömét, melyhez ez a pályázati támogatás is nagy segítséget nyújtott.

A hagyományos népi mesterségekkel való ismerkedésnek közösségépítő szerepe is jelentős volt, hiszen segítette a kapcsolatok kialakulását, kapcsolatteremtést is, valamint önbizalomnövelő szereppel is bírt, hiszen egyedi alkotásokkal büszkélkedhet minden diák, aki részt vett a programokon.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 01. 19:34, csütörtök | Helyi

Elkészültek a Duna-Tisza közi térség turisztikai fejlesztésének tervei

2020 őszén Lezsák Sándor országgyűlési képviselő kezdeményezésére Bács-Kiskun vármegye 4. választókerületének településvezetői összehangolt turizmusfejlesztési terveket dolgoztak ki a Duna–Tisza köze térségére.

2025. Április 30. 14:11, szerda | Helyi

Koppányok Versenyben

Vannak íjászok, akiknek az íjászat a hagyományőrzés egyik formája. Vannak íjászok, akiket az íjászat, mint sport ragadott magával, és szeretik az íjászat adta kihívásokat.

2025. Április 30. 14:08, szerda | Helyi

Anyakönyvi hírek

Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.