Hírek
2020. Június 27. 10:00, szombat |
Helyi
Forrás: hazipatika.com
Sikerült visszafordítani a Parkinson-kórt

Egyelőre csupán állatkísérletekben, de sikerült visszafordítani a Parkinson-kórt kísérő szellemi leépülést.
A kaliforniai San Diego Egyetem kutatócsoportja mérföldkőnek számító győzelmet ért el ademenciaelleni küzdelemben: egerek szervezetében sikerült megállítani, sőt visszafordítani a Parkinson-kórral járó szellemi leépülést - írja az Iflscience. Persze az állatkísérletektől még hosszú út vezet az embereken történő alkalmazásig, a kutatók mégis reménykednek, hogy az új terápia a későbbiekben demenciában szenvedő emberek millióin segíthet majd.
Sejtpusztulás helyett sejttermelődést idéztek elő
A Parkinson-kór a demencia más formáival együtt azért alakul ki, mert az idegsejtek károsodnak, illetve elpusztulnak. A kutatók ezért hosszú évtizedek óta kísérleteznek olyan eljárásokkal, amelyek növelhetik az idegsejtek védelmét és élettartamát. A kutatóknak most pusztán egyetlen gén módosításával sikerült ezt elérni.
A kísérletek kezdeti szakaszában egy Petri-csészében vizsgálták az asztrocita sejt reakcióit. Ezek a sejtek a neuronok működését szabályozzák, illetve szerepük van egy PTB nevű hormon termelésében is, amely megakadályozza, hogy ezek a sejtek neuronokká, vagyis idegsejtekké alakuljanak. A kutatók ennek a fehérjének a termelődését gátolták meg, melynek eredményeképpen idegsejtek képződtek.
Ennek ismeretében a kutatók olyan egereken kísérleteztek, amelyekben mesterségesen Parkinson-kórt idéztek elő. Ehhez egy anyaggal elpusztították a dopamint termelő idegsejteket, mert a betegség is abban az esetben alakul ki, ha a dopamint termelő neuronok működése leáll.
Ezt követően a kutatók olyan DNS-t injektáltak az állatokba, amely blokkolja a PTB termelődését - ennek hiányában pedig a Petri-csészében látott folyamat indult be, vagyis az asztrociták elkezdtek idegsejtekké alakulni. A kezeléstől számított 12 héten belül a rágcsálók dopaminszintje normalizálódott, ami a remegés és a többi, jellegzetes Parkinson-tünet teljes megszűnéséhez vezetett. Ráadásul az egereknél az életük hátralevő részében egyáltalán nem tértek vissza a tünetek, ami arra utal, hogy egyetlen kezelés végérvényesen visszafordíthatja a folyamatot. Természetesen túl korai azt feltételezni, hogy ez a kezelés ugyanazt a hatást váltja majd ki az emberekben is, ezért a kutatók szerint is további vizsgálatokra lesz szükség.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 01. 19:34, csütörtök | Helyi
Elkészültek a Duna-Tisza közi térség turisztikai fejlesztésének tervei
2020 őszén Lezsák Sándor országgyűlési képviselő kezdeményezésére Bács-Kiskun vármegye 4. választókerületének településvezetői összehangolt turizmusfejlesztési terveket dolgoztak ki a Duna–Tisza köze térségére.
2025. Április 30. 14:11, szerda | Helyi
Koppányok Versenyben
Vannak íjászok, akiknek az íjászat a hagyományőrzés egyik formája. Vannak íjászok, akiket az íjászat, mint sport ragadott magával, és szeretik az íjászat adta kihívásokat.
2025. Április 30. 14:08, szerda | Helyi
Anyakönyvi hírek
Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.