Városlista
2025. november 16, vasárnap - Ödön

Hírek

2023. November 30. 08:18, csütörtök | Helyi
Forrás: hazipatika.com

Veszélyesek lehetnek a „füstízű” termékek

Veszélyesek lehetnek a „füstízű” termékek

A „füstölt ízű” termékek nem esnek át a hagyományos füstölési eljáráson, csupán úgynevezett füstaromákat adnak hozzájuk a kívánt íz elérése érdekében.

Ez az alternatíva azonban kockázatos lehet.

Komoly kétségek merültek fel a füstaromák biztonságosságával kapcsolatban – ismertette közelmúltbeli Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. Mint írták, a füstölést már régóta használják bizonyos élelmiszerek – például halak és húsok – tartósítására, az eljárás alternatívájaként azonban egyre elterjedtebb a füstaromák használata.

Ebben más a „füstölt ízű” termék
A füstaromák alkalmazásával nem érhető el ugyanaz a tartósító hatás, mint a füstöléssel, az élelmiszereknek azonban az előbbi is füstös ízt kölcsönöz. A különbséget a vásárlók abból vehetik észre, hogy míg a hagyományos eljárással készült termékek a „füstölt”, addig az aromával ízesített ételek a „füstölt ízű” megnevezést kapják.

Ez a baj a füstaromákkal
A közelmúltban 8 füstaroma biztonságosságát értékelte az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA), és megállapította, hogy nem zárható ki, hogy az ezekkel készült termékeknek génkárosító hatása lenne. Ez azért különösen aggasztó, mert a sejten belüli genetikai információk megváltozása vagy mutációja megemelheti egyes egészségi problémák – például a rák és bizonyos örökletes betegségek – kialakulásának kockázatát.

"Az EFSA a rendelkezésre álló tudományos bizonyítékok alapján nem javasolta ezen termékek engedélyének meghosszabbítását” – olvasható a Rizikometer posztjában.

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 15. 21:35, szombat | Helyi

Köszöntötték a szociális ágazat elhivatott dolgozóit

November 13-án, csütörtökön 14 órakor a városháza dísztermében köszöntötte Kiskunfélegyháza Város Önkormányzata a szociális ágazat dolgozóit a Szociális Munka Napja alkalmából.

2025. November 15. 20:38, szombat | Helyi

Emléktábla a dr. Táby-féle iskola emlékére

2025. november 12-én A Magyar Kultúráért Határok Nélkül 2001. Alapítvány emléktábla leleplezésére hívta az egykori diákokat, a dr. Táby-féle iskolában egykor tanítók leszármazottait.

2025. November 13. 21:42, csütörtök | Helyi

Tanzánia - a nyomor és a luxus két arca

Kiskunfélegyházi és szolnoki fotósok alkotásaiból nyílt kiállítás Budapesten.

2025. November 10. 15:15, hétfő | Helyi

Gizike nénit 90. születésnapján köszöntötték

Horváth Józsefné, Gizike néni a hosszú élet titkát így foglalta össze: „Hittel, szorgalommal és tisztességgel éljük az életünket, és akkor minden megadatik, ami a földi léthez szükséges.”